Sprzedajesz na OLX? Uważaj na oszustów! Możesz stracić wszystkie pieniądze

2021-03-22 15:02
Dolny Śląsk: Uwaga klienci OLX! Na portalu pojawili się oszuści
Autor: Pixabay.com/OLX Dolny Śląsk: Uwaga klienci OLX! Na portalu pojawili się oszuści

Oszuści na OLX mają nowe metody. Tym razem, na cel wzięli sobie sprzedających. Wymyślili sposób, dzięki któremu - jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności - stracić można wszystkie pieniądze. O nowym sposobie oszustwa informują m.in. eksperci od bezpieczeństwa w sieci z CERT Polska. Przeczytajcie i bądźcie ostrożni!

Internetowe oszustwa to prawdziwa plaga w sieci. Przestępcy wykorzystują nieuwagę lub naiwność internautów i ogołacają ich konta z pieniędzy. Często podszywają się przy tym pod znane firmy, by wzbudzić zaufanie swoich ofiar. Ostatnio - jak informują branżowe portale - na cel wzięli sobie użytkowników portalu OLX. Jak działają oszuści?

Informacja o nowym sposobie oszustwa na OLX, specjaliści z CERT opublikowali na swoim facebookowym profilu:

- Sprzedający na portalu OLX, uważajcie! Nasz zespół zaobserwował nowe warianty już znanego oszustwa, w którym przestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej na fałszywych stronach. Tym razem korzystają z wizerunku Poczty Polskiej oraz firmy kurierskiej InPost - piszą. - Główny schemat działania oszustów pozostaje bez zmian: kontaktują się z ofiarą przez komunikator WhatsApp w sprawie rzeczywiście sprzedawanych przedmiotów. Wysyłany jest przy tym link do fałszywego serwisu firmy kurierskiej, np. InPost. Na takiej fałszywej stronie ofiara nakłaniana jest do podania szczegółowych danych karty płatniczej w celu rzekomego odebrania opłaty za wystawiony przedmiot.

Jeśli podamy wymagane dane finał będzie dla nas bardzo smutny. Oszuści będą mogli wyczyścić nasze konto ze wszystkich pieniędzy.

- Od dłuższego czasu obserwujemy też, że przestępcy wysyłają grafiki z fałszywym regulaminem, aby zwiększyć wiarygodność całego oszustwa - informują eksperci CERT. - Niestety nie wykluczamy wykorzystania wizerunku innych firm oferujących usługi kurierskie. Dlatego, jeśli zauważycie podobne próby oszustwa, prosimy o ich zgłaszanie przez nasz formularz https://incydent.cert.pl. Bądźcie ostrożni i przekażcie dalej!

Pamiętajcie! Jeśli ktokolwiek żąda od was numeru karty płatniczej po to, by rzekomo przelać wam pieniądze - to najprawdopodobniej oszust! Numer karty podajecie tylko wtedy, gdy płacicie za coś, nie zaś wówczas, gdy ktoś ma przekazać wam zapłatę.

Raport z anteny 22.03, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze