Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva / internet / Twitter @the_ins_ru

"Rzeźnik z Syrii" nowym generałem wojsk rosyjskich na Ukrainie. Kim jest Siergiej Surowikin?

2022-10-10 9:53

Generał Siergiej Surowikin został mianowany nowym dowódcą rosyjskich wojsk inwazyjnych na Ukrainie - poinformował w sobotę niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na resort obrony Rosji. Kim jest i z czego zasłynął generał Surowikin? Zapraszamy do artykułu.

Generał Surowikin nowym dowódcą rosyjskich wojsk na Ukrainie

Generał Siergiej Surowikin został mianowany nowym dowódcą rosyjskich wojsk inwazyjnych na Ukrainie - poinformował w sobotę niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na resort obrony Rosji. W trakcie rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie generał stał na czele zgrupowania „Południe”. Według niektórych rosyjskich źródeł to właśnie do Surowikina należała m.in. inicjatywa bombardowania cywilnej infrastruktury technicznej na Ukrainie.

W karierze 56-letniego Surowikina docenione zostało dowodzenie rosyjskimi wojskami w Syrii, wspierającymi reżim Baszara el-Asada. W 2017 r. Surowikin był głównym dowódcą rosyjskich wojsk w Syrii. Podległe mu wojska dokonywały zmasowanego ostrzału miast, w których zginęły tysiące cywili. Szczególnie brutalne było trwające miesiącami bombardowanie Aleppo. Działania Surowikina na Bliskim Wschodzie sprawiły, że otrzymał on nieoficjalne miano "rzeźnika z Syrii". Za służbę w Syrii Surowikin otrzymał tytuł Bohatera Rosji. W rosyjskich mediach niezależnych generał jest przedstawiany jako bliski doradca wojskowy Władimira Putina.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE