Rząd wprowadzi urlop menstruacyjny w Polsce? Premier Morawiecki zabrał głos

2022-05-23 8:50
Rząd wprowadzi urlop menstruacyjny w Polsce? Premier Morawiecki zabrał głos
Autor: pexels.com Rząd wprowadzi urlop menstruacyjny w Polsce? Premier Morawiecki zabrał głos

O urlopie menstruacyjnym w Polsce mówi się głośno już od kilku lat. Z płatnego zwolnienia z powodu złego samopoczucia w trakcie okresu skorzystać można jednak tylko w nielicznych prywatnych firmach. Czy jest szansa, że niebawem taki urlop będzie dostępny dla wszystkich? Głos w tej sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki.

Urlop menstruacyjny funkcjonuje w Japonii, Chinach, Tajwanie, Indonezji oraz Korei Południowej. Dni wolne z powodu okresu, jako pierwszy kraj w Europie, postanowiła wprowadzić także Hiszpania. Tam kobiety otrzymają trzy dni wolnego w miesiącu. W Polsce z takiego rozwiązania można skorzystać jedynie w niektórych prywatnych firmach. Przykładem jest polska marka odzieżowa PLNY LALA. Od 2020 roku pracownice mogą korzystać z płatnego urlopu menstruacyjnego bądź przez jeden dzień pracować z domu. Wolne z powodu miesiączki wprowadziły też m.in. takie firmy jak Spadiora czy platforma dystrybucji gier GOG.com.

Rząd wprowadzi urlop menstruacyjny w Polsce? Premier Morawiecki zabrał głos

Czy jest szansa na to, że – wzorem Hiszpanii - urlop menstruacyjny zostanie uregulowany w polskim prawie pracy? Takie pytanie padło podczas ostatniej sesji Q&A z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Patrzymy na całość różnego rodzaju wsparcia dla kobiet. Porównując Polskę z różnymi jurysdykcjami w Zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych, Japonii lub Korei Płd., wiem, że nie mamy się czego wstydzić - mówił premier Morawiecki w odpowiedzi.

CZYTAJ TEŻ: W tych przypadkach ŚLUBU NIE OTRZYMASZ. Lista 14 przeszkód! Nie o wszystkich mogłeś wiedzieć

Dodał, że różne pomysły można rozważyć, ale dziś nie może odpowiedzieć na tak szczegółowe pytanie, o możliwość wprowadzanie tego rozwiązania w Polsce.

- Na pewno trzeba myśleć o rozwiązaniach, które w szczególności pomogą właśnie paniom. Uważam, że one mają trudniej na rynku pracy, w przebijaniu się - zwłaszcza po okresie macierzyństwa - jedno-, dwu- czy wielokrotnego. To zupełnie inna sytuacja niż w przypadku panów - podkreślił szef rządu.

HIGH LEAGUE, FORMA NA LATO, KASA NA KOMUNIĘ, GALANTIS vs ROXETTE | ESKA XD #049
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze