Rosnące ceny odbijają się na portfelach Polaków. Ponad 70 proc. ograniczyło wydatki!

i

Autor: pixabay.com Rosnące ceny odbijają się na portfelach Polaków. Ponad 70 proc. ograniczyło wydatki!

Rosnące ceny odbijają się na portfelach Polaków. Ponad 70 proc. ograniczyło wydatki!

2022-06-24 11:10

Rosnące ceny produktów w ciągu ostatnich kilku miesięcy mocno odbiły się na portfelach Polaków. Jeśli dodamy do tego jeszcze wzrost rat kredytów, mamy obraz z jakim problemem musi zmierzyć się większość z nas. Z najnowszego sondażu Kantar dla TVN i TVN24 wynika, że zmusiło to aż 73 proc. Polaków do ograniczenia wydatków!

Chociaż nie ma jeszcze danych z czerwca 2022 r. to jak podał NBP w komunikacie o wskaźnikach inflacji bazowej w maju, inflacja po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 14,0 proc. rdr, wobec 12,2 proc. miesiąc wcześniej. Do tego na początku tego miesiąca Rada Polityki Pieniężnej w środę podniosła stopy procentowe o 75 pb. Stopa referencyjna, główna stopa procentowa NBP, wzrosła do 6 proc.

Polacy muszą się zatem od kilku tygodni mierzyć jednocześnie ze spłatą wyższych rat kredytów i szalejącymi cenami produktów. Z uwagi na tę sytuację ankieterzy Kantar zapytali Polaków, czy musieli w ostatnim czasie ograniczyć wydatki. Aż 73 proc. z nich odpowiedziało twierdząco!

Precyzując, 33 proc. ankietowanych na powyższe pytanie odpowiedziało „raczej tak”, a 40 proc. zdecydowanie tak”. Zaledwie 6 proc. stwierdziło z przekonaniem, że obecna sytuacja w Polsce nie zmusiła ich do ograniczenia wydatków.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1 tys. osób i na zlecenie „Faktów” TVN i stacji TVN24.

Historyk MIAŻDŻY serial o Agnieszce Osieckiej. Kompletnie niewykorzystany potencjał. Historia z Koprem