Rosjanie ostrzelali białoruską wieś na granicy z Ukrainą.  Siły powietrzne Ukrainy: To prowokacja

i

Autor: Archiwum

Rosjanie ostrzelali białoruską wieś na granicy z Ukrainą. Siły powietrzne: To prowokacja

2022-03-11 16:21

Rosyjskie samoloty ostrzelały białoruską miejscowość na granicy z Ukrainą - poinformowało w piątek dowództwo sił powietrznych Ukrainy. Oceniono, że jest to prowokacja mająca na celu wciągnięcie sił zbrojnych Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie.

Dziś o 14.30 ze straży granicznej nadeszła informacja o tym, że rosyjskie samoloty wyleciały z lotniska Dubrawica (Białoruś), weszły na terytorium Ukrainy, zawróciły nad naszymi miejscowościami Horodyczi i Tumeni, po czym przeprowadziły uderzenie ogniowe na miejscowość Kapani (Białoruś) - czytamy w komunikacie ukraińskich sił powietrznych. Według ukraińskiej strony Kapani jest zajmowana przez wroga.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski pilot wzięty do niewoli: Bombardowałem domy. My tę wojnę przegraliśmy

Siły powietrzne Ukrainy: To prowokacja

- To prowokacja! Cel to wciągnięcie Sił Zbrojnych Republiki Białorusi w wojnę z Ukrainą! - podkreśliło ukraińskie lotnictwo.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow alarmował wcześniej w piątek, że rosyjskie lotnictwo przygotowuje się do uderzenia w kilka miejscowości na Białorusi, przy granicy z Ukrainą. Ostrzegł Białorusinów przed serią "krwawych prowokacji". Reznikow wymienił wśród możliwych celów miejscowość Kapani.

- W celu zamaskowania zbrodni Rosja planuje przeprowadzić atak z przestrzeni powietrznej Ukrainy - podkreślił Reznikow. Zaznaczył, że celem prowokacji jest zmuszenie Białorusi do wojny przeciwko Ukrainie. Zaapelował do Białorusinów, by nie dali się wciągnąć w wojnę.

Zapewnił, że ukraińska armia nie planowała, nie planuje i nie będzie planować żadnych agresywnych działań przeciwko Białorusi.

Czy warto pomagać? (Ukraina)