Rekrutacja pracowników do szkół będzie DUŻO ŁATWIEJSZA! Wszystko przez ten jeden szczegół

2022-03-18 11:36
Szkoła
Autor: klimkin/CC0/pixabay.com

Według najnowszych danych w Polsce aktualnie znajduje się 700 tysięcy ukraińskich dzieci. Blisko 10% jest już w polskich szkołach i na tym raczej się nie skończy. Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło specustawę, która ma pomóc przygotować placówki oświatowe do przyjęcia tak sporej liczby nowych uczniów. Mowa jest tam m.in. o stworzeniu oddziałów przygotowawczych, przyznanie ponadwymiarowych godzin dla nauczycieli, i ułatwieniu rekrutacji dla asystentów nauczycieli. Czy sprawdzi się to w praktyce i czy rzeczywiście polskie szkoły są gotowe na taką rewolucję?

Specustawa przewiduje, że w roku szkolnym 2021/2022 na stanowisku pomocy nauczyciela, o którym mowa w art. 165 ust. 8 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, może być zatrudniona osoba niemająca obywatelstwa polskiego, jeżeli posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Nie stosuje się wymogu znajomości języka polskiego potwierdzonej dokumentem - czytamy na łamach Prawo.pl.

Portal jednocześnie przypomina, że zasady zatrudniania asystentów określa Prawo oświatowe, które przyznaje osobom niebędącym obywatelami polskimi i nieznającym języka polskiego albo znającym go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, prawo do pomocy udzielanej przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia. Taką osobę zatrudnia się w charakterze pomocy nauczyciela przez dyrektora szkoły.

Pomocnik nauczyciela nie musi mieć ani wyższego wykształcenia, ani wykształcenia pedagogicznego. Jego zadaniem jest przede wszystkim pomoc w tłumaczeniu, pośredniczenie w kontaktach pomiędzy szkołą a opiekunami szkolnymi dziecka oraz wsparcie w zniwelowaniu problemów wynikających z różnic programowych. Zadaniem asystenta jest też dbanie o integrację społeczności szkolnej.

O szybkie zatrudnianie asystentów międzykulturowych apelowały środowiska oświatowe - rekomendowały to m.in. OSKKO i Związek Nauczycielstwa Polskiego, który oprócz tego chce bezpłatnych szkoleń dla pedagogów. Doświadczenia nauczycieli, którzy pracowali już z uchodźcami potwierdzają, że asystenci międzykulturowi się sprawdzają.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 17.03 (Goście: A. Kwaśniewski - były prezydent RP, gen. S. Koziej - były szef BBM, A. Bodnar - były RPO) Sedno Sprawy: A. Niedzielski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze