Raport Komisji Europejskiej: do Polski trafiają gorsze produkty!

2021-03-29 9:24
sklep
Autor: Pixabay

Z raportu badań Wspólnego Centrum Badawczego (Joint Research Centre, JRC) przy Komisji Europejskiej wynika, że aż 20 produktów oferowanych na rynku UE nadal różni się składem, w zależności od tego, gdzie są sprzedawane. Mocno wyczuwalne są różnice w smaku, wyglądzie i konsystencji. Jakiej jakości artykuły trafiają do Polski? Czy są one gorsze? Przeczytajcie poniżej.

Jeszcze w 2016 r. urzędy i organizacje konsumenckie z krajów członkowskich, takich jak m.in.: Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier czy Litwy, mocno podkreślały, że towary tego samego producenta, oferowane pod tą samą marką, różnią się składem i smakiem, w zależności od tego w jakim kraju występują. Była to bardzo nieuczciwa praktyka. Aby temu zapobiec, już wtedy Komisja Europejska zapowiedziała, że podejmie odpowiednie działania, żeby ukrócić ten proceder, w tym zapowiedziała nowelizację dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych.

W 2019 r. Wspólne Centrum Badawcze (Joint Research Centre, JRC) przy Komisji Europejskiej pierwszy raz porównało jakość sprzedawanych artykułów w całej Unii Europejskiej. Efekt był w dalszym ciągu zaskakujący: aż 1/3 przetestowanych produktów pod taką samą marką i w takich samych opakowaniach, w rzeczywistości różniła się składem. Nie było tutaj żadnej zależności geograficznej: gorsze towary trafiały do przypadkowych państw Unii Europejskiej. A jak jest teraz? 

Spis treści

  1. Raport: produkty różnią się smakiem i wyglądem 
  2. Do Polski trafiają gorsze produkty

Raport: produkty różnią się smakiem i wyglądem 

Badacze przetestowali 20 produktów dostępnych na rynku Unii Europejskiej, co do których już wcześniej udowodniono, że mają różny skład w zależności od tego, gdzie są sprzedawane. Z raportu wynika, że w przypadku 10 na 20 produktów różnice w smaku, wyglądzie lub konsystencji były wyraźnie wyczuwalne.

Niektóre produkty znacznie różniły się od siebie składem np. płatki śniadaniowe z większą zawartością cukru, miały wyczuwalnie inny smak niż te mniej posłodzone. Tam, gdzie różnice w składzie były niewielkie, czyli jeśli np. przy produkcji chipsów dodano tylko nieco więcej tłuszczu, testerzy nie byli w stanie wyczuć różnicy. Zauważalny był natomiast rodzaj wykorzystanych składników – napoje gazowane, do słodzenia których wykorzystano sztuczne słodziki, smakowały inaczej niż te słodzone naturalnie.

Do Polski trafiają gorsze produkty

Badania wykazały, że na przykład Coca-Cola w polskich sklepach jest znacząco słodsza niż ta sprzedawana na Łotwie, ma też mocniejszy i intensywniejszy smak. Z kolei na Węgrzech i Słowacji ten sam napój jest bardziej kaloryczny niż np. w Hiszpanii, Danii czy Polsce. Jogurt naturalny Activia firmy Danone, w Niemczech i Holandii jest bardziej kwaśny, ale za to ma bardziej kremową konsystencję. W Belgii i Chorwacji ten sam jogurt jest słodszy, ale już nie tak spójny.

Porównano także piwo Desperados o smaku Tequili. Okazało się, że w Polsce ma ono bardziej gorzki smak niż choćby w Niemczech, Holandii, Czechach i Włoszech. Natomiast herbata mrożona Fuze Tea o smaku brzoskwini i hibiskusa w Polsce jest ciemnobrązowa i smakuje ciemnymi owocami, w Niemczech – jest jasna, bardziej żółta i wyczuwalne w niej są owoce jasne.

Paluszki rybne Iglo w Niemczech są drobno panierowane. Na Węgrzech panierka jest grubsza. W Czechach płatki śniadaniowe Specjal K marki Kellog’s są jasne, w Niemczech – ciemne. Na Malcie i we Włoszech – wyraźnie słodkie, w Bułgarii i Słowenii – mniej.

Unia Europejska zapowiada, że w związku z powyższymi nieścisłościami w 2021 r. przeznaczy 1 mln euro na działania urzędów i organizacji konsumenckich, w tym na badania produktów.

Raport z anteny 26.03., godz.10
Sonda
Czy dostałeś kiedyś niespodziewany prezent?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze