Władimir Putin

i

Autor: Kremlin.ru, CC BY 4.0/wikimedia.pl Władimir Putin

Putin złożył życzenia Ukraińcom. Padły absurdalne słowa

2022-05-09 9:18

Władimir Putin złożył życzenia Ukraińcom z okazji obchodzone 9 maja w Rosji Dnia Zwycięstwa. Swoje "gratulacje" przesłał także do głów kilku innych państw, w tym do samozwańczych republik Donbasu. Trwająca od ponad dwóch miesięcy wojna nie przeszkodziła mu, aby zwrócić się do obywateli Ukrainy ze specjalnym apelem.

Dzień Zwycięstwa w Rosji, przypadający na 9 maja to dla Rosjan ważne święto. W tym dniu przypada, bowiem rocznica wygranej w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Każdego roku z obchodami wiążą się parady i przemarsze nie tylko w Moskwie, a w całym kraju. W tym roku ma być podobnie, mimo że od ponad dwóch miesięcy w Ukrainie trwa wojna, w której zginęły dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy. Konflikt zbrojny nie przeszkodził prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi skierować się do Ukraińców ze specjalnym apelem i życzeniami. Co więcej swoje „gratulacje” przesłał też do kilku innych państw, w tym do samozwańczych republik Donbasu.

Potrącenie dwójki pieszych na ul. Kamiennej w Bydgoszczy

Putin wysłał „gratulacje” do kilku państw

Rosyjska agencja TASS powiadomiła, że z okazji „zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej” prezydent Rosji wysłał swoje „gratulacje” przywódcom takich krajów jak: Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Abchazja i Osetia Południowa. „Gratulacje” popłynęły także do Donbasu, a także Gruzji i Ukrainy. W nich przekazał, że "w dzisiejszych czasach powszechnym obowiązkiem jest zapobieganie odrodzeniu nazizmu, który przyniósł tyle cierpień narodom różnych państw".

Konieczne jest zachowanie i przekazanie naszym potomkom prawdy o wydarzeniach wojennych, naszych wspólnych wartościach duchowych i tradycjach braterskiej przyjaźni - przytacza agencja TASS.

W kilku słowach do samozwańczych republik Donbasu (Ługańskiej i Donieckiej), zapewnił że ich mieszkańcy "walczą razem, by wyzwolić swoje ziemie od nazistowskiego brudu".

Putin złożył życzenia Ukraińcom. Padły absurdalne słowa

Prezydent Rosji przesłał życzenia również do weteranów i narodu ukraińskiego. W nich podkreślił, że Dzień Zwycięstwa jest „wspólnym wielkim świętem”, a także życzył  „męstwa psychicznego, dobrego zdrowia i długowieczności, a wszystkim mieszkańcom Ukrainy spokojnej i sprawiedliwej przyszłości”.

Sonda
Czy wojna w Ukrainie zakończy się w maju?