Rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy na granicy o 60 dni. Wniosek czeka już na podpis prezydenta

i

Autor: Twitter/Straż Graniczna Zdjęcie poglądowe

Przedłużenie stanu wyjątkowego: Będą dodatkowe odszkodowania?

2021-09-28 16:37

Stan wyjątkowy w Polsce prawdopodobnie zostanie przedłużony do grudnia 2021 roku. Do tej pory informowano, że przedsiębiorcy mogą liczyć na odszkodowania. Informacja dotyczyła jednak stanu wyjątkowego wprowadzonego na 30 dni. Czy wraz z przedłużeniem stanu wyjątkowego, utrzymane zostaną odszkodowania dla przedsiębiorców?

Stan wyjątkowy w Polsce: Do kiedy?

Od początku września w Polsce trwa stan wyjątkowy. Chodzi o dwa województwa - lubelskie i podlaskie. Część powiatów jest objęta specjalnymi regulacjami. To m.in. zakaz wjazdu dla osób z zewnątrz (w tym także dla dziennikarzy) czy konieczność posiadania przy sobie dokumentów. Dodatkowe obostrzenia oznaczają straty dla przedsiębiorców prowadzących m.in. agroturystykę.

Czytaj także: Stan wyjątkowy: Będą odszkodowania dla przedsiębiorców. Ile pieniędzy dostaną?

- Środki na pomoc dla przedsiębiorców przy granicy z Białorusią są zabezpieczone - zapewnia rzecznik rządu, Piotr Muller pytany, czy w związku z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego do grudnia, kolejne pieniądze trafią do firm w pasie granicznym. - Ustawa, która jest procedowana wróciła teraz z Senatu do Sejmu i przewiduje, ze również w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego te świadczenia będą wypłacane, a w budżecie państwa są odpowiednie środki, aby zabezpieczyć wypłacanie tych finansów - dodaje.

Odszkodowanie za stan wyjątkowy: Ile?

Zgodnie z ustawą rząd zapewni rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego dla firm z pasa granicznego z Białorusią.

Do kiedy stan wyjątkowy w Polsce?

Wciąż trwają rozmowy, jednak prawdopodobnie stan wyjątkowy w Polsce zostanie przedłużony do końca grudnia.

QUIZ. Wakacyjne hity książkowe. Wiesz kto jest ich autorem? 8/10 punktów to absolutne minimum!

Pytanie 1 z 10
Autorką serii książek o przygodach młodego czarodzieja, Harrego, jest:
Raport z anteny 28.09, godz.10