Matura matematyka 2022: PRZECIEKI za darmo dostępne? 'Arkusze CKE wyciekły'

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / EAST NEWS Matura matematyka 2022 PRZECIEKI za darmo

Przecieki na maturze 2022: Jest oficjalne stanowisko CKE

2022-05-04 19:25

Przecieki na maturze 2022 - na to czekało wielu maturzystów! Czy arkusze CKE z egzaminem z języka polskiego zostały udostępnione wcześniej? Centralna Komisja Egzaminacyjna zabrała oficjalne stanowisko.

"Dzisiaj, z tego, co wiemy na tę chwilę, przecieku nie było. Były oczywiście różnego rodzaju domysły, co tam na maturze mogłoby się pojawić" - powiedział dyrektor CKE Marcin Smolik.

Czytaj także: QUIZ czy jesteś gotowy na maturę 2022 z języka angielskiego?

- Natomiast widzimy po analizie tego, co się działo i w mediach społecznościowych, ale też sami analizujemy Google Trends, że o ile w ubiegłym roku pojawiały się pełne frazy z fragmentu wypracowania, co mogło wskazywać na to, że rzeczywiście gdzieś ktoś arkusz otworzył przed dozwolonym czasem, tak w tym roku pojawiały się tylko pewne hasła - zapewnił szef CKE.

 Smolik dopytywany był o doniesienia różnych mediów, np. Spider's Web, które wskazywały na możliwy przeciek, bo w internecie przed rozpoczęciem matur pojawiały się zapytania "pan tadeusz tradycja". "Analiza ruchu internetowego przez Google’a sugeruje, że mogło dojść do przecieku i część uczniów, głównie z województwa mazowieckiego, znała tematy z języka polskiego na maturę 2022. Sprawdzali odpowiedzi jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu" - napisano w tym serwisie internetowym.

Co na maturze z polskiego 2022?

Uczniowie mieli dziś do wyboru napisanie rozprawki na temat: czym dla człowieka może być tradycja, na podstawie "Pana Tadeusza", lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia, na podstawie "Nocy i dni", albo analizę wiersza Józefa Barana.

Czytaj także: Matura matematyka 2022: PRZECIEKI za darmo dostępne? 'Arkusze CKE wyciekły'

Szef CKE zapewnił, że te sugestie są sprawdzane. "Natomiast możliwość sprawdzenia tego jest dosyć ograniczona, podobnie jak to było w ubiegłych latach - zgłosiliśmy sprawę na policję w ubiegłym roku i dwa lata temu. Czekamy na rozstrzygnięcie" - poinformował Smolik.

W środę ok. 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia rozpoczęło tegoroczne matury obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego. Chęć przystąpienia do matury z języka polskiego – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowało też ok. 5480 absolwentów z wcześniejszych lat.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Ciele czy cielę? Kłopotliwe końcówki wyrazów. Każdy Polak robi w nich błąd

Pytanie 1 z 10
Na początek pytanie z tytułu quizu. Cielę czy cielę?
Matura dla uchodźców z Ukrainy