Andrzej Duda z wizytą w Kijowie

i

Autor: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

WIZYTA PREZYDENTA

Prezydent Duda z kolejną wizytą w Kijowie. To już piąte odwiedziny prezydenta na Ukrainie

2023-06-28 18:53

Prezydent Andrzej Duda, który przybył do Kijowa z wizytą wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, stwierdził w środę, że Polska i Litwa podejmują wszelkie działania, aby nadchodzący szczyt NATO w Wilnie przyniósł jasną perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu.

- Głęboko w to wierzymy i wszystko czynimy, aby ten szczyt był szczytem rzeczywiście decyzyjnym, aby wzmocnił bezpieczeństwo naszej części Europy, bo głęboko wierzymy, że bezpieczeństwo Ukrainy to także bezpieczeństwo nas wszystkich – powiedział Duda na konferencji prasowej.

Prezydent stwierdził, że umocnienie NATO w naszej części Europy jest korzystne dla wszystkich państw regionu. - To są nasze wspólne interesy, aby NATO w naszej części Europy było jak najsilniejsze, a w miarę w niedalekiej przyszłości, by Ukraina stała się także pełnoprawną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, jedną z armii Sojuszu objętą artykułem 5. Traktatu. Będziemy czynili wszystko, aby w miarę możliwości jak najszybciej to się stało – podkreślił prezydent cytowany przez PAP.

Andrzej Duda po raz kolejny na Ukrainie

Przypomnijmy, że Andrzej Duda odwiedził Ukrainę już po raz piąty od wybuchu wojny. Po 24 lutego 2022 roku prezydent był w Ukrainie: w kwietniu 2022 roku wraz z prezydentami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził zniszczone przez rosyjskie wojska miejscowości, takie jak Borodjanka, Irpień i Bucza. W maju 2022 roku wygłosił przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy, a w sierpniu 2022 roku uczestniczył w obradach Platformy Krymskiej. W styczniu 2023 roku wziął udział w spotkaniu Trójkąta Lubelskiego we Lwowie.

Andrzej Duda podczas święcenia w Krakowie