Prezydent Andrzej Duda w Czechach: Artykuł 5. NATO nie jest teoretyczny

2023-01-24 20:41
Prezydent Andrzej Duda w Czechach: Artykuł 5. NATO nie jest teoretyczny
Autor: PAP/Maciej Kulczyński Andrzej Duda w Czechach

Artykuł 5. NATO nie jest teoretyczny, tylko jest wiążący i bardzo praktyczny, co jasno pokazała pomoc sojuszników po ataku terrorystycznym na Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku - powiedział we wtorek w Czechach prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda w Czechach

W czeskim Nachodzie przy granicy z Polską, we wtorek po południu, prezydent Andrzej Duda spotkał się z kończącym dziesięcioletnie urzędowanie prezydentem Czech Miloszem Zemanem.

Politycy byli pytani, jak na jedność sojuszników w ramach NATO wpływają wypowiedzi m.in. bułgarskiego prezydenta Rumena Radewa, że "dostarczenie broni do Kijowa oznacza gaszenie pożaru benzyną". Poproszono również o komentarz do wypowiedzi kandydata na prezydenta Czech Andreja Babisza, który pytany w niedzielę w debacie, czy w razie ataku na Polskę lub państwa bałtyckie wysłałby na pomoc czeskich żołnierzy, odparł, że chce pokoju, a nie wojny. "W żadnym przypadku nie wysyłałbym naszych dzieci na wojnę. Polska nie zostanie zaatakowana, musimy temu zapobiec" - powiedział Babisz. Podkreślił, że pytanie rozumie jako czysto hipotetyczne.

Andrzej Duda o Artykule 5. NATO

Prezydent Duda z kolei podkreślił, że prezydent Bułgarii jest generałem. "Pytanie generała o przekazywanie sprzętu wojskowego do innego kraju, nawet w celu pomocy powoduje, że łzy mu stają w oczach, kiedy pomyśli o tym, że trzeba oddać sprzęt, który jest na wyposażeniu jego armii (...). Politykom najczęściej przychodzi to łatwiej" - powiedział Duda zaznaczając, że mówi "z uśmiechem".

Dodał - odnosząc się do wypowiedzi polityków z Czech i Bułgarii - że teoretycznie łatwo jest rozważać różne sytuacje.

"Ale wszyscy jesteśmy członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, gdzie w Traktacie Północnoatlantyckim jest art. 5 i ten art. 5 jest bardzo praktyczny, twardo stąpający po ziemi, co jasno pokazał atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone, kiedy Stany Zjednoczone wezwały sojuszników do pomocy ,do wsparcia właśnie w ramach art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego i wszyscy wezwani sojusznicy udali się na pomoc Stanom Zjednoczonym zgodnie z postanowieniami Traktatu. Więc jak widać Traktat wiąże i nie jest teoretyczny, jest praktyczny" - podkreślił Duda.

Artykuł 5. NATO – czym jest?

Artykuł 5. Traktatu NATO stanowi, że: "Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub kilka z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważana za napaść przeciwko nim wszystkim".

Artykuł ten został wykorzystany przez USA po ataku z 11 września 2001 r., co dało początek wojnie z terroryzmem i wkroczenie Stanów Zjednoczonych wraz z innymi członkami NATO do Iraku i Afganistanu.

Cezary Kulesza po wyborze Fernando Santosa na selekcjonera
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze