Pożary w Grecji

i

Autor: PAP / EPA / SPIROS KOUROS Pożary w Grecji

Pożary w Grecji MAPA - gdzie szaleją płomienie?

2021-08-12 12:51

Grecja jest jednym z krajów, które w ostatnich tygodniach zmagają się z gigantycznymi pożarami. Jak szacują tamtejsze służby pożarnicze, ogień strawił ponad 300 domów w całym kraju, a 1,3 tys. uszkodził. Jeśli planujecie wakacje w Grecji, koniecznie sprawdźcie mapę pożarów przygotowaną przez NASA.

Pożary w Grecji - mapa zagrożeń pozwoli wam sprawdzić, czy miejsce, w które wybieracie się na wakacje, jest bezpieczne. Szacuje się, że ponad 300 domów zostało doszczętnie spalonych. Uszkodzonych jest co najmniej 1,3 tys. Do tego dołożyć trzeba spustoszenia, jakie ogień poczynił w greckich lasach. Choć temperatury w Grecji spadają, a synoptycy zapowiadają deszcze, do całkowitego zażegnania niebezpieczeństwa jeszcze daleko. Aktualnie strażacy walczą z ogniem w rejonie Peloponezu. Pożary są jednak nieprzewidywalne i mogą się szybko rozprzestrzeniać. Warto więc śledzić mapę pożarową przygotowaną przez NASA, która w czasie rzeczywistym pokazuje, gdzie szaleją największe płomienie.

Strażacy rozkuli ścianę, żeby uratować kotkę. Gdyby nie brawurowa akcja, Zosia umarłaby w męczarniach.

Mapa pożarów - GRECJA, TURCJA i WŁOCHY w ogniu

Jak wygląda sytuacja pożarowa w Grecji? Można to sprawdzić na mapie przygotowanej przez NASA. System FIRMS (The Fire Information for Resource Management System), na podstawie danych z satelity i narzędzi do obrazowania podczerwieni, tworzy aktualizowaną na bieżąco mapę zagrożeń pożarowych. Widzimy na niej, że pożary szaleją w całej Grecji!

Sonda
Czy kiedykolwiek byłeś/aś ich świadkiem?

Z groźnymi pożarami zmaga się jednak nie tylko Grecja. Płomienie szaleją też między innymi w Turcji, we Włoszech, Albanii, Czarnogórze czy Rumunii. Mapę pożarów znajdziecie na na stronie FIRMS, do której odnośnik zamieszczamy TUTAJ.