Powrót do Polski na święta a kwarantanna: Czy jest?

i

Autor: Pixabay

Powrót z zagranicy na święta do Polski a nowe obostrzenia. Kogo obowiązuje kwarantanna?

2020-12-18 8:09

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu Polaków czas powrotów z zagranicy w rodzinne strony. Czy przekroczenie granicy przed świętami oznacza kwarantannę? Kogo dokładnie czeka kwarantanna na święta i ile dni wyniesie? Wyjaśniamy.

AKTUALIZACJA: Nowe obostrzenia od 28 grudnia

17 grudnia rząd ogłosił nowe obostrzenia w kraju, które będą obowiązywały od 28 grudnia. Wśród nich znalazła się obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna dla wszystkich, którzy przekroczą polską granicę transportem zbiorowym. Co ważne, nowe przepisy obowiązują od 28 grudnia, zatem osoby, które dotrą do kraju przed tą datą będą obowiązywały przepisy, które przedstawiamy w tekście poniżej. 

Przekroczenie granicy a kwarantanna na święta w Polsce

Grudzień to co roku okres wzmożonego ruchu na lotniskach i choć tym razem, w związku z pandemią koronawirusa, MSZ odradza podróżowanie, to można zakładać, że i tym razem Polacy pracujący zagranicą na Boże Narodzenie 2020 zechcą przylecieć do Polski. Czy powrót z zagranicy do kraju wiąże się z kwarantanną?

Nowe przepisy, które weszły w życie 28 listopada i obowiązują do 27 grudnia dokładnie regulują kwestie kwarantanny po przyjeździe z zagranicy. Zgodnie z ich treścią, granicę naszego kraju bez obowiązku kwarantanny i negatywnego wyniku testu na koronawirusa mogą przekraczać obywatele Unii Europejskiej. To oznacza, że rodacy wracający np. z Niemiec czy Czech nie muszą martwić się o konieczność kwarantanny w czasie świąt.

Zwyczaje, przesądy, potrawy. Co wiesz o Bożym Narodzeniu?

Pytanie 1 z 10
Tradycyjna liczba potraw na wigilijnym stole to:

Powrót do Polski z Wielkiej Brytanii na święta a kwarantanna

Co ważne, spokojną głowę mają też Polacy mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii. Do końca grudnia 2020 Wielka Brytania traktowana jest jako kraj należący do UE, zatem kwarantanna po powrocie z Anglii do Polski nie jest konieczna.

Należy jednak pamiętać, że kwarantanna będzie obowiązywała, jeśli zechcemy przekroczyć granicę w odwrotnym kierunku:

"W dniu 1 października brytyjski rząd ogłosił, że ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań na koronawirusa, Polska zostaje usunięta z listy tzw. "korytarzy podróży" od soboty, 3 października od godz. 4:00 rano. Oznacza to, że wszyscy przyjeżdzający do Anglii i Szkocji z Polski od 3 października będą podlegać obowiązkowi poddania się 14-dniowej samoizolacji w zadeklarowanym przez siebie miejscu" - wyjaśnia MSZ.

Powrót do Polski z zagranicy: Kiedy obowiązuje kwarantanna?

Kwarantanna jednak nie będzie nieobowiązkowa nie dla wszystkich, którzy zawitają do Polski. Kwarantannie podlegają osoby, które przekroczą granicę naszego kraju będącą jednocześnie granicą Unii Europejskiej, czyli przyjadą do Polski np. z Ukrainy, Rosji lub Białorusi. Co ważne, nie ma tu znaczenia, w jaki sposób przekroczymy granicę. Przepis dotyczy nie tylko granicy lądowej, ale też granic morskich państw członkowskich, portów lotniczych, rzecznych, morskich, na jeziorach. Tym samym kwarantannie podlegają też podróżni z dalszych krajów spoza UE, np. USA czy Chin.

Kwarantanna po przekroczeniu granicy Polski wynosi 10 dni.

Kwarantanna po przyjeździe do Polski: Wyjątki

Dodajmy, że w przypadku kwarantanny przy przekraczaniu polskiej granicy stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną UE obowiązują liczne wyjątki. Z kwarantanny są zwolnieni między innymi:

  • obywatele Polski oraz cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski, albo pozostają pod stałą opieką obywateli Polski,
  • uczniowie pobierający naukę w Polsce i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki,
  • studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, a także doktoranci kształcący się w Polsce i osoby prowadzące działalność naukową w Polsce.

Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej.

Posłuchaj, na czym polegają badania genetyczne w kierunku możliwości zachorowania na raka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
ESKA XD EXTRA