Popełniłeś ten mały błąd na maturze 2022? Możesz NIE ZDAĆ!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Popełniłeś ten mały błąd na maturze 2022? Możesz NIE ZDAĆ!

2022-05-04 9:08

Matura 2022... czas... start! Już teraz uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych mierzą się z egzaminem maturalnym! Przed nimi ciężka próba ich wiedzy i umiejętności opanowania nerwów. Podczas pisania trzeba być jednak ostrożnym. Istnieje pomyłka, która może nas słono kosztować, a jeśli ją popełnimy, jest szansa, że nie zdamy całego egzaminu!

Spis treści

  1. Popełniłeś ten mały błąd na maturze 2022? Możesz NIE ZDAĆ!
  2. Czy od wyniku matury można się odwołać?

Absolwenci szkół ponadpodstawowych przystąpią do matury tradycyjnie już po majówce - pierwszy egzamin napiszą 4 maja. Matury rozpoczęły się egzaminem z języka polskiego, co jest już swoistą tradycją. Egzaminy, do których zwykle podchodzi najwięcej maturzystów, czyli język polski, matematyka oraz język angielski na poziomie podstawowym, odbędą się kolejno 4, 5 i 6 maja. Każda z matur rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa 170 minuty na poziomie podstawowym lub 180 minut przy rozszerzeniu. Pisząc - bądź ostrożny! Ten błąd popełnia wielu maturzystów, a może sprawić, że nie zdamy egzaminu!

Poseł Gawkowski z dziećmi w Julinku

Popełniłeś ten mały błąd na maturze 2022? Możesz NIE ZDAĆ!

O jaki błąd chodzi? To utrapienie większości maturzystów, a mianowicie przeniesienie poprawnych odpowiedzi z brudnopisu na kartę. To samo dotyczy dłużej wypowiedzi pisemnej. Wydaje Wam się to śmieszne? Niestety - nerwy potrafią wpłynąć na nasz sposób myślenia i brak przeniesionych odpowiedzi zdarza się bardzo często! Niektórzy tworzą cały tekst wypowiedzi w brudnopisie, inni rozwiązują tam zadania, których potem zapominają przepisać na czysto. Jeszcze inni w afekcie zaznaczają odpowiedzi na teście, a nie pamiętają o przeniesieniu ich na kartę odpowiedzi. Takiego egzaminu nic nie może uratować, a my będziemy zmuszeni podejść do matury w kolejnym roku!

Czy od wyniku matury można się odwołać?

Zdarzyło Wam się nie przenieść odpowiedzi i przypomniało Wam się o tym już po teście? Dobrze, że się przypomniało! Od wyniku matury można się odwołać! Maturzyści mają możliwość sprawdzenia swojego arkusza i znalezienia punktów ratujących ich egzamin dojrzałości. Możliwość wglądu do arkusza CKE przysługuje tylko i wyłącznie pełnoletniemu zdającemu przez okres sześciu miesięcy od wydania przez OKE świadectw dojrzałości, aneksów i zaświadczeń o wynikach z egzaminu. Aby uzyskać taką możliwość należy wypełnić wniosek, który znajduje się na oficjalnych stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.  Można też złożyć samodzielnie sformułowany wniosek, ale muszą w nim znaleźć się takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko maturzysty,
  • PESEL,
  • adres oraz nazwę przedmiotu i poziom egzaminu, którego dotyczy wgląd.

Wniosek należy składać do dyrektora właściwej OKE. Można go dostarczyć bezpośrednio do OKE lub przesłać pocztą tradycyjną, e-mailem bądź faksem. Czas oczekiwania na odpowiedź to 5 dni.

Jak dobrze znasz popularne seriale Netfliksa?

Pytanie 1 z 11
W którym roku rozpoczyna się akcja "Stranger Things"?