Polskie szczepionki na koronawirusa coraz bliżej. Jedna z nich ma też LECZYĆ!

2021-02-01 11:12
Dwa niezależne polskie zespoły naukowców pracują nad szczepionką
Autor: Pixabay.com Dwa niezależne polskie zespoły naukowców pracują nad szczepionką

Zespoły naukowców z Warszawy i Poznania pracują nad szczepionkami przeciw SARS-CoV2. Badacze z Politechniki Warszawskiej są gotowi, aby ich produkt był testowany na zwierzętach. Akademicy z Poznania już je prowadzą. Kiedy obie szczepionki trafią na rynek?

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej rozpoczęli prace już wczesną wiosną ubiegłego roku. Szczepionka została tak zaprojektowana, aby można ją było masowo produkować i łatwo przechowywać w zwykłych lodówkach.

"O ile badania na zwierzętach uda się na PW przeprowadzić, bo są na to dodatkowe środki, o tyle do kolejnych etapów badań potrzebujemy partnera - firmę farmaceutyczną, która wspomoże nas wiedzą i doświadczeniem w zakresie formulacji szczepionek" - mówi prof. Tomasz Ciach, kierownik zespołu badaczy z Politechniki Warszawskiej i innych uczelni oraz instytucji zajmujących się badaniami genetycznymi.

Nad szczepionką pracuje też zespół prof. Andrzeja Mackiewicza z Poznania. Celem badaczy jest opracowanie takiej szczepionki, która zdrowym osobom miałaby zapewnić odporność, a już zakażonym - zastąpić terapię. Naukowiec zapewnia, że jego zespół jest pewny bezpieczeństwa tej szczepionki. 

„Prowadzimy badania na zwierzętach. Gotowa jest technologia i wytwórnia. Mając fundusze, moglibyśmy równolegle prowadzić produkcję i rozpocząć badania kliniczne. Mamy nawet inny plan prowadzenia 3. fazy badań klinicznych, niż tradycyjny - wymagający zaangażowania 30 czy 40 tys. ochotników. Z naszą metodą może ich być znacznie mniej” - mówi prof. Mackiewicz.

Polska szczepionka na koronawirusa ma też pomóc w terapii

Wprowadzenie szczepionki na rynek zależy od funduszy. Gdyby się pojawiły, to za kilka miesięcy mogłaby być podawana w ramach badań klinicznych. „Niestety, kiedy rząd zakupił zagraniczne szczepionki, zainteresowanie inwestorów naszą technologią spadło” - przyznaje naukowiec.

Jak dodaje, jego zespół pracuje nad wykorzystaniem tej szczepionki nie tylko profilaktyce, ale także w terapii. „Nasze szczepionki rakowe stosujemy u ludzi chorych, jako metodę leczenia. Teraz również nastawiamy się na opracowanie terapeutycznej szczepionki przeciw COVID-19. Mechanizmy tej infekcji są jednak dosyć skomplikowane, musimy więc być bardzo ostrożni, aby pacjentowi pomóc, a nie zaszkodzić” - podkreśla prof. Mackiewicz.

Obecnie nad szczepionkami przeciw SARS-CoV-2 pracuje na całym świecie ok. 250 grup. 68 projektów znajduje się już w fazie badań klinicznych.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 29.01.2021
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze