Trumna z ciałem Elżbiety II

i

Autor: PAP / EPA / NEIL HALL Trumna z ciałem Elżbiety II

Pogrzeb Elżbiety II. Harmonogram ceremonii pochówku brytyjskiej królowej

2022-09-19 8:26

Na dziś wyznaczono datę pogrzebu Elżbiety II. Przedstawiamy harmonogram zaplanowanych ceremonii związanych z pożegnaniem brytyjskiej królowej i objęciem tronu przez Karola III. Wszystkie godziny są podane według czasu polskiego.

Na dziś (19.09.2022) zaplanowano pogrzeb Elżbiety II. Brytyjska królowa zmarła 8 września 2022 w wieku 96 lat. Panowała przez siedem dekad. Teraz tron obejmie Karol III, najstarszy syn Elżbiety. Ostatnie dni przed pogrzebem były dla obywateli i obywatelek Wielkiej Brytanii okazją do osobistego pożegnania królowej. Przed Pałacem Westminsterskim, gdzie wystawiono trumnę z jej ciałem, ustawiały się gigantyczne kolejki, a średni czas oczekiwania na wejście wynosił blisko 14 godzin. Ceremonie związane z pogrzebem Elżbiety II odbywać będą się przez cały dzień. Pod materiałem wideo znajdziecie harmonogram poniedziałkowych wydarzeń.

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Harmonogram pogrzebu Elżbiety II

  • o 7.30 kończy się wystawienie na widok publiczny w Westminster Hall trumny z ciałem Elżbiety II.
  • o 11.44 trumna z ciałem Elżbiety II zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne.
  • o 12.00 początek nabożeństwa żałobnego w Opactwie Westminsterskim.
  • o 13.15, po zakończeniu nabożeństwa, kondukt z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszy z Opactwa Westminsterskiego ulicami Londynu w kierunku Wellington Arch.
  • o 14.00 trumna po dotarciu do Wellington Arch zostanie przeniesiona do karawanu, którym będzie przetransportowana do zamku w Windsorze.
  • o 16.06 karawan z trumną dotrze do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego, po czym trumna zostanie przeniesiona w procesji do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.
  • o 17.00 w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze zacznie się nabożeństwo pogrzebowe, na zakończenie którego, ok. 17.30, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie opuszczona do krypty królewskiej.
  • o 20.30 trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodzina.