"Bestia ze wschodu" nadciąga. To pogodowy armagedon! Ostry mróz i mnóstwo śniegu

2021-01-04 15:22
ZIMA w natarciu! Synoptycy z IMGW nie mają wątpliwości, ogłoszono ALARM
Autor: Pixabay/ Skitterphoto

Jak będzie pogoda w styczniu 2021? Czy spadnie śnieg? Jeśli tęsknicie za mroźną i białą zimą, to mamy świetną wiadomość. W styczniu uderzy "bestia ze wschodu"! Brzmi groźnie? Tak też się zapowiada! Czekają nas ostre mrozy oraz mocne opady śniegu. Kiedy dokładnie możemy się spodziewać gwałtownej zmiany pogody? Więcej dowiecie się w naszym materiale.

Spis treści

  1. Pogoda na styczeń. Jaka czeka nas aura?
  2. Jaka pogoda w styczniu? Nad Europę nadciągnie mróz i śnieg
  3. "Bestia ze wschodu" czym jest?

Pogoda na styczeń. Jaka czeka nas aura?

Póki co, zima nas nie rozpieszcza. Temperatura w przeważającej części kraju znacznie odbiega od tej zimowej. W Święta Bożego Narodzenia termometry w niektórych miejscach pokazały nawet 12 stopni! Padał również deszcz, nawet bardzo intensywnie. Ochłodzenie pojawiło się w drugi dzień świąt, ale nie było zbyt gwałtowne. Szczęśliwi ci, którzy mieszkają w górskich miejscowościach. Tylko tam można było szukać białego puchu i ujemnych temperatur.

Wiele osób liczy na to, że styczeń przyniesie zmianę pogody i w końcu spadnie śnieg. Czy tak się stanie? Jaka pogoda czeka nas w styczniu? Fani stricte zimowej aury powinni być zadowoleni.

Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?

Jaka pogoda w styczniu? Nad Europę nadciągnie mróz i śnieg

Jak podaje portal twojapogoda.pl, w połowie stycznia możemy spodziewać się "bestii ze wschodu". Brzmi dość groźnie i bardzo słusznie. Wspomniana "bestia" może bowiem wywrócić pogodę do góry nogami. Temperatura mocno spadnie poniżej zera. Sypnie też mocno śniegiem! I nie chodzi tutaj lekki mrozik. Spodziewajmy się nawet kilkunastostopniowego ochłodzenia! Czapki, szalki, rękawiczki i grube kurtki obowiązkowo! Ostatni raz tak mocne ochłodzenie w zimie mieliśmy na przełomie lutego i marca w 2018 roku. Wtedy o poranku na termometrach można było zauważyć nawet minus 20 stopnia. W najcieplejszym momencie dnia natomiast było 10 stopni poniżej zera. Taka sytuacja trwała prawie dwa tygodnie.

"Bestia ze wschodu" czym jest?

Czym jest wspomniana "bestia ze wschodu" i jak się tworzy? Jak czytamy na portalu twojapogoda.pl, jest to związane ze wzrostem temperatury nad Arktyką. Zamiast minus 80 stopni ma być nawet o 50 stopni cieplej. Zjawisko to określa się mianem Nagłego Ocieplenia Stratosferycznego (SSW). Jego konsekwencje odczujemy także w Polsce.

Ciepłe powietrze zacznie unosić się stratosfery, a lodowate będzie opadać do troposfery. Dojdzie do rozerwania wiru polarnego, a następnie pojawią się bardzo mroźne masy powietrza arktycznego. Wspomagać je będzie wyż atmosferyczny, który w okresie zimowym przynosi ochłodzenie. Wzrośnie ciśnienie, wiatr osłabnie, a temperatura mocno się obniży.

Nagłe Ocieplenie Atmosferyczne nie jest jednak pewne w 100 proc., bo do rozpadu wiru polarnego może jednak nie dojść. Nie wiadomo też, czy chłodne powietrze spadnie na Europę, czy np. na Azję lub Amerykę Północą.

Posłuchaj o chorobie Wilsona i dowiedz się, jak przebiega jej leczenie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze