Burza

i

Autor: pixabay.com Burza

Pogoda na weekend 17 - 18 lipca: będzie burza i upał. IMGW wydaje ostrzeżenie

2021-07-16 13:58

W weekend czeka nas kontynuacja upalnej i niestety także burzowej pogody - zapowiada IMGW. W piątek i sobotę na zachodzie temperatura wyniesie 25 st.C, a na wschodzie nawet 33 st. C. W wielu regionach nadal rozwijać się będą burze oraz nawałnice z porywistym wiatrem. Spadnie także grad.

Jak zaznaczają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę zrobi się nieco chłodniej, a na Pomorzu będzie nawet około 23 st.C. Na wschodzie nadal bardzo ciepło, miejscami do 30 st.C. Burze, lokalnie nadal silne, wystąpią we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie i Pomorzu, za sprawą rozbudowującego się wyżu będzie już spokojnie.

17 lipca sobota - pogoda. Burze i grad, wysoka temperatura 

W sobotę w województwach zachodniopomorskim i pomorskim zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotny deszcz i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz lokalnie do 30 mm. Bez zjawisk na krańcach północno-zachodnich regionach w także na wybrzeżu. Temperatura maksymalna od 24 st. na zachodzie regionu do 31 st. na wschodzie, gdzieniegdzie nad morzem od 23 do 26 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim także zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 28 do 32 st.C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz możliwe porywy do 80 km/h.

Prognozy dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego przewidują zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 26 st. na zachodzie do 31 st.C na wschodzie i północy regionu. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.

Na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i Lubelszczyźnie zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 27 st. na zachodzie do 33 st.C na wschodzie regionu. Wiatr słaby, przeważnie północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim również zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów burzowych lub silnych przelotnych do 30 mm. Temperatura maksymalna od 24 do 29 st.C, wysoko w Sudetach około 13 st., w Beskidach od 18 do 21 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Dla woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego także prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Od godzin południowych miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 27 do 30 st. C, w rejonach podgórskich od 25 do 27 st.C, wysoko w Beskidach od 16 do 19 st., na szczytach Tatr około 14 st.C. Wiatr słaby, północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

18 lipca niedziela - pogoda. Przelotne opady, w niektórych miejscach burze 

W niedzielę w województwie zachodniopomorskim i pomorskim zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 23 do 26 st., nad morzem około 21 st. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, północno-zachodni. W Gdańsku temperatura wyniesie 26 st., w Koszalinie 22, a w Szczecinie 24 st.C.

Na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami także z gradem. Temperatura maksymalna od 26 do 29 st. C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy do 80 km/h. Olsztynie będzie 26 st., w Suwałkach 27, a w Białystoku 29 st.C.

Dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego synoptycy IMGW zapowiadają zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 24 do 27 st.C. W Poznaniu termometry pokażą 26 st., w Gorzowie Wlkp. 25, w Toruniu 27, w Kaliszu 26, w Bydgoszczy 27, a w Zielonej Górze 26 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Na Mazowszu oraz w woj. łódzkim i lubelskim także zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Na wschodzie i południu przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Temperatura maksymalna od 26 st. na zachodzie do 30 st.C na wschodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h. Temperatury w stolicach regionów: Warszawa - 28 st., Łódź - 27, Lublin - 29 st.C.

W woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Na Górnym Śląsku przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 22 do 26 st. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów temperatura od 11 do 14 st.C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. We Wrocławiu, Legnicy, Opolu i Katowicach - 26 st.

Również prognoza dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego przewiduje zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 26 do 30 st., w rejonach podgórskich od 23 do 27 st. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h. W Krakowie i Kielcach termometry pokażą 26 st., w Rzeszowie 29, a w Zakopanem 23 st.C.

Raport z Anteny 16.07
Sonda
Upały w Polsce - czy masz już dość?