Potężny wiatr, deszcz i pierwsze BURZE! To już w tym tygodniu. Wszystko przez atlantycki CYKLON!

2021-03-11 8:27
cyklon
Autor: Pixaby Zdjęcie poglądowe

Szykuje się nam prawdziwa rewolucja w pogodzie. Nad Atlantykiem tworzą się cyklony, który mocno namieszają także w Polsce. Czekają nas ulewne deszcze, wahania temperatury oraz duże skoki ciśnienia. Tabletki przeciwbólowe i spora ilość kawy - wskazana! Mogą pojawić się też pierwsze w tym sezonie burze. I to wszystko jeszcze w tym tygodniu.

Cyklony tworzą się nad Atlantykiem. Odczujemy je także w Polsce

Jak podaje portal twojapogoda.pl, nad Atlantykiem uaktywniają się cyklony. A to oznacza sztormową pogodę, czyli deszcz i wiatr. Jeden z cyklonów na Wyspy Brytyjskie uderzy już we wtorek. Kolejny dzień później. W czwartek, 11 marca cyklony połączą się w jeden i to właśnie jego odczujemy w Polsce. Czego można się spodziewać?

Przede wszystkim bardzo niskiego ciśnienia. To znacząco będzie wpływać na nasze samopoczucie. Ciśnienie będzie różnić się pomiędzy północnymi i południowymi częściami kraju - nawet do 20hPa. To jednak jeszcze nie wszystko! W Polsce pojawi się też bardzo silny wiatr (nawet do 90 km/h). Wichurom towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, mogą pojawić się też pierwsze w sezonie burze!

Historyczny tramwaj na ulicach Poznania

W czwartek i piątek spodziewamy się zdecydowanej zmiany pogody. Dostaniemy się pod wpływ rozległego niżu znad Morza Norweskiego. System frontów atmosferycznych, który nasunie się z zachodu, przyniesie dużo chmur i w całym kraju wystąpią opady deszczu (w górach oraz na północy także śniegu). Na północy kraju możliwe opady deszczu do 15 mm. Duży gradient baryczny spowoduje, że przede wszystkim będzie bardzo wietrznie, a na Bałtyku wystąpi sztorm. Południowy wiatr skręcający na zachodni będzie silny, porywy mogą dochodzić do 70 km/h, a na wybrzeżu i obszarach podgórskich do 80 km/h, w piątek nawet do 90 km/h - czytamy w komunikacie IMGW.

Pogoda ma poprawić się w weekend. Wciąż będzie jednak dość mocno wiało (do 70 km/h na wybrzeżu), miejscami będzie też padać. Na wschodzie deszcz ze śniegiem, w górach śnieg. W sobotę temperatura od 6°C do 12°C, w niedzielę nieco chłodniej, od 5°C do 9°C. Noce będą jeszcze stosunkowo ciepłe, w całym kraju utrzyma się dodatnia temperatura, tylko na obszarach podgórskich i na Suwalszczyźnie może spaść nieznacznie poniżej 0°C.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze