Będzie drugi lockdown? Rząd rozważa czarny scenariusz. Sprawdź, co może się wydarzyć

i

Autor: Pixabay.com Będzie drugi lockdown? Rząd rozważa czarny scenariusz. Sprawdź, co może się wydarzyć

Po wakacjach nie wrócimy już do lockdownu? Niedzielski zabrał głos

2021-06-17 9:07

Choć liczba zachorowań jest coraz mniejsza, nauczeni doświadczeniem wiemy, że po sezonie wszystko może się zmienić. W tym roku jednak dodatkowym zabezpieczeniem przed kolejną falą jest szczepionka – czy pomoże na dobre zapomnieć o obostrzeniach? Minister zdrowia komentuje sprawę jasno.

Lockdown pokrzyżował plany wielu z nas. Nie tylko pożegnaliśmy się z wakacjami i imprezowaniem ale w przypadku wielu film i przedsiębiorców z pracą i stałym dochodem. Szansą na uratowanie tej sytuacji i zatrzymaniu kolejnej fali pandemii mają być szczepienia. Jak tutaj wygląda sytuacja?

Po wakacjach nie wrócimy już do lockdownu? Niedzielski zabrał głos

"Jeżeli rosnąca mobilność nie wywołuje wzrostu zakażeń, to znaczy, że jesteśmy blisko odporności populacyjnej, a mechanizmy naturalne zaczynają działać. Blisko 60 proc. osób w badaniach reprezentatywnych ma przeciwciała"

- powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na ten moment większość sektorów gospodarki jest już po odmrożeniu. Również 26 czerwca działalność wznowią dyskoteki i kluby nocne. Warunek? Nie może w nich przebywać więcej niż 150 osób. Tego dnia wystartują również kasyna. Obowiązuje jednak reżim sanitarny i limity gości: jedna osoba na 10 m2. W rozporządzeniu wskazano, że obsługa oraz klienci muszą mieć zasłonięte nos i usta.

Niedzielski przekazał, że obecnie priorytetem jest identyfikowanie wariantów koronawirusa. "One są głównym czynnikiem ryzyka, który przesądzi o tym, czy będziemy mieli do czynienia ze wzrostem czy spadkiem zachorowań" – dodał.

Minister zdrowia pytany, czy zostały już podjęte przygotowania do ewentualnej kolejnej fali zakażeń na jesieni, podkreślił, że przede wszystkim będzie przygotowywana kadra. "Będziemy starali się przez wakacje intensywnie szkolić specjalistów w wykorzystaniu respiratorów" – mówił Niedzielski, wskazując na innych specjalistów niż anestezjolodzy.

Sonda
Czy rząd powinien otworzyć całą gospodarkę w reżimie sanitarnym jak jesienią 2020 roku?
Nadciąga fala tropikalnych upałów