Chorwacja

i

Autor: The Yachting Club Planujesz wakacje 2021 w Chorwacji? Od dzisiaj poważne zmiany na wjeździe do kraj

Planujesz wakacje 2021 w Chorwacji? Od dzisiaj poważne zmiany na wjeździe do kraju

2021-07-01 9:07

Planujesz wakacje 2021 w Chorwacji? Rząd w ostatniej chwili zmienił zasady wjazdu na terytorium tego kraju. Do wczoraj 30 czerwca do ulubionej przez Polaków wakacyjnej destynacji można było wjechać bez żadnego problemu. Od dzisiaj to się jednak zmienia. Co trzeba wiedzieć o nowych zasadach wjazdu do Chorwacji i innych krajów UE?

Od 1 lipca w krajach UE działa Unijny Certyfikat, tzw. „paszport covidowy”. Ten uprawnia posiadaczy do swobodnego podróżowania we UE w czasie pandemii. W nim znajdą się informacje o tym, czy jesteśmy zaszczepieni, mamy negatywny wynik testu, a także czy jesteśmy ozdrowieńcami. Tych informacji nie wymagano w kilku krajach, jednak niektóre państwa wprowadziły drastyczne zmiany, które wchodzą w życie dzisiaj. Wśród tych krajów jest także Chorwacja. To może zmienić plany Polaków, którzy planowali spędzić wakacje 2021 właśnie w tym kraju. Warto dodać, że Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Czy to się zmieni w te wakacje? Również państwa spoza Unii Europejskiej wprowadziły nowe zasady! Jeżeli wybierasz się na zagraniczny urlop to sprawdź, czy nie potrzebujesz „paszportu covidowego”.

Spis treści

  1. Planujesz wakacje 2021 w Chorwacji? Od dzisiaj poważne zmiany
  2. Planujesz wakacje 2021? Jak uzyskać „paszport covidowy”?
  3. Planujesz wakacje 2021? Zmiany w całej UE i nie tylko

Planujesz wakacje 2021 w Chorwacji? Od dzisiaj poważne zmiany

Chorwacja zmieniła zasady wjazdu na terytorium swojego kraju. Od dzisiaj, aby dostać się tam potrzebujemy „paszportu covidowego”. Certyfikat w formie papierowej, a także cyfrowej mogą mieć osoby zaszczepione, z negatywnym wynikiem testu na koronawiursa, oraz ozdrowieńcy. Każda z tych opcji ma swoje ograniczenie czasowe:

  • Do 365 dni po podaniu ostatniej dawki szczepionki,
  • Od 11 do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2,
  • Do 48 godzin od negatywnego wyniku testu.

Planujesz wakacje 2021? Jak uzyskać „paszport covidowy”?

„Paszport covidowy” znajdziemy go na Indywidualnym Koncie Pacjenta. Tam trzeba się zalogować za pomocą profilu zaufanego, do którego dostęp dają nam: bank, albo po prostu na stronie pacjent.gov.pl. Co ważne certyfikat możemy mieć również w aplikacji. Można go bowiem podpiąć pod aplikację mObywatel w swoim telefonie.

Planujesz wakacje 2021? Zmiany w całej UE i nie tylko

Kraje, które przekonywały turystów o tym, że przyjmą ich z otwartymi rękoma bez żadnych zaświadczeń musiały zmienić swoje zdanie. Od 1 lipca „paszport covidowy” zaczął obowiązywać w krajach Unii Europejskiej, które włączyły się do programu. Są także państwa, do których Europejczycy chętnie latają na wakacje – i te też wprowadziły nowe zasady, to:

  • Islandia
  • Norwegia
  • Szwajcaria
  • Liechtenstein
Obowiązkowe staniki dla mężczyzn w miejscach publicznych? Co na to Polacy? Komentery [WIDEO].

Znaki zodiaku i ich cechy charakteru. Potrafisz je dopasować?

Pytanie 1 z 12
Jest aktywny, cechuje go agresja i wola przywództwa