PIT-11 za 2020 rok: Do kiedy pracodawca musi wysłać? Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe?

2021-01-20 12:57 Sylwia Indycka-Rosół
PIT-11 za 2020 rok: Do kiedy pracodawca musi wysłać? Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe?
Autor: Pixabay

Początek roku to czas, w którym wielkimi krokami zbliża się termin rozliczeń zeznań podatkowych za poprzedni rok. Do kiedy pracodawca musi przesłać deklarację? Jakie są terminy złożenia PIT-u w urzędzie? Kiedy otrzymamy zwrot podatku? Wskazujemy najważniejsze terminy, o których nie wolno zapomnieć.

PIT-11: Obowiązki pracodawcy

Każdy początek roku to moment, w którym pracodawcy i pracownicy zaczynają myśleć o rozliczeniu PIT za ubiegły rok. Nie bez przyczyny - terminy są nieubłagane. Pierwszy krok należy do pracodawcy - ten musi wypełnić formularz PIT-11 i to w dwóch wersjach, bo dla urzędu skarbowego i pracownika. Druk musi trafić do skarbówki najpóźniej do końca stycznia.

PIT za 2020: Kiedy pracodawca musi wysłać druk do pracownika?

Kolejny ważny termin to 1 marca - to właśnie do tego dnia w 2021 roku PIT-11 powinien być wręczony pracownikowi przez pracodawcę.

PIT: Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe?

Kiedy pracownik otrzyma już wszystkie druki PIT-11 od pracodawców, musi złożyć najczęściej PIT-37. Termin na rozliczenie się ze skarbówką to 30 kwietnia, a zeznanie można złożyć elektronicznie przez e-PIT.

Jak podaje bankier.pl, podatnicy mają do wyboru kilka rodzajów formularzy rozliczeniowych, które uzależnione są od kategorii uzyskanego przychodu:

  • PIT-37 – dla osób osiągających przychody wyłącznie za pośrednictwem płatników. Podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych,
  • PIT-36 – dla osób, które osiągnęły przychód bez pośrednictwa płatnika, m.in. przedsiębiorcy,
  • PIT-36L – dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczających podatek liniowy,
  • PIT-28 – dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, m.in wspólnicy w spółkach jawnych oraz cywilnych, przedsiębiorcy prowadzący własną firmę,
  • PIT-38 – dla podatników, którzy osiągnęli przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw z ich tytułu.
  • PIT-39 – dla osób, które uzyskały przychody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami.

Kiedy otrzymamy zwrot podatku za 2020 rok?

Urząd ma 45 dni na zwrot podatku w przypadku zeznania podatkowego złożonego w formie elektronicznej i do trzech miesięcy na zwrot przy zeznaniu składanym w formie papierowej.

Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
O włos od tragedii! Niebezpieczne wyprzedzanie na DK8
Najnowsze