Pierwszy pomnik Elżbiety II po jej śmierci. Odsłonił go Karol III [ZDJĘCIA]

2022-11-09 16:59

Pierwszy po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II jej pomnik odsłonięto w środę w York na północy Anglii. Umieszczony w niszy na zachodniej ścianie tamtejszej katedry posąg odsłonięty został przez jej syna, króla Karola III.

Karol III odsłonił pierwszy pomnik Elżbiety II po jej śmierci

Elżbieta II zdążyła jeszcze sama zaaprobować projekt, gdyż według pierwotnych planów, dwumetrowy, ważący prawie dwie tony pomnik miał zostać odsłonięty we wrześniu, w ramach obchodów 70-lecia jej panowania. Rzeźba, którą wykonał Richard Bossons, została ukończona w sierpniu, na miesiąc przed śmiercią królowej. Wykuty z francuskiego wapienia pomnik przestawia Elżbietę II w diademie Jerzego VI na głowie i trzymającą symbole władzy monarszej - berło i jabłko.

Katedra w York jest jednym z największych i najwspanialszych budynków sakralnych Europy Północnej. Jej budowa, która trwała ponad 200 lat, została ukończona w 1472 r. Nisza, w której stanął pomnik Elżbiety II, została zaprojektowana pod tym kątem, ale jak się uważa, ostatecznie żaden posąg tam nie został postawiony - aż do tej pory.

Przed odsłonięciem pomnika doszło do przykrego incydentu. Król Karol III został zaatakowany jajkami

Odsłonięcie pomnika zostało nieco przyćmione przez incydent, który miał miejsce wcześniej w środę, gdy Karol III i królowa-małżonka Camilla spotykali się z mieszkańcami York. 23-letni mężczyzna rzucił w ich stronę trzy jajka, krzycząc, że "ten kraj został zbudowany na krwi niewolników". Żadne z jajek nie trafiło w parę królewską, a mężczyzna został natychmiast aresztowany.

Karol III wraz z małżonką składają dwudniową wizytę w Yorkshire, pierwszą w tym hrabstwie od czasu, gdy objął tron po śmierci matki. Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą w brytyjskiej historii.

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii