Marihuana

i

Autor: pixabay.com

Pierwszy kraj w Europie CAŁKOWICIE zalegalizuje marihuanę. Będzie można ją także uprawiać

2021-12-14 10:24

Malta stanie się w tym tygodniu pierwszym europejskim krajem, który w pełni zalegalizuje uprawę i posiadanie konopi indyjskich na własny użytek. Koneserzy marihuany będą mogli nie tylko ją posiadać na własny użytek, ale również uprawiać. Ustawa trafi do parlamentu we wtorek i ma zostać uchwalona do końca tygodnia.

Ustawa w tej sprawie, w ostatni wtorek przegłosowana w maltańskim parlamencie, zostanie wkrótce podpisana przez prezydenta, a w nadchodzący weekend zostanie uchwalona.

Osoby mające ukończone 18 lat będą mogły posiadać przy sobie do 7 gram i uprawiać w domu do czterech roślin konopi, przy czym można przechowywać do 50g suszu. Posiadanie więcej niż 7 gramów będą karane mandatem w wysokości od 50 do 100 euro.

Przechowywanie nadmiernej ilości suszu, do 28 g, będzie skutkowało grzywną w wys. 50-100 euro, bez innych konsekwencji prawnych. Osoby poniżej 18 roku życia, przyłapane na posiadaniu narkotyku, staną przed specjalną komisją, która zadecyduje o ewentualnej kurateli, ale nie zostaną zatrzymane.

Na wysokie grzywny, 300-500 euro, zostaną skazane osoby, które będą zażywać marihuanę w obecności dzieci.

Legalną uprawę konopi będą mogły prowadzić legalne kluby non-profit, które będą dystrybuować środek wśród swoich członków, ale maksymalnie 7 gramów na głowę dla 500 osób dziennie. Co miesiąc będą mogły również rozprowadzać do 20 nasion konopi dla każdego członka klubu. Kluby te będą się musiały znajdować nie mniej niż 250 m od szkoły czy innej placówki edukacyjnej.

Jak informuje The Guardian, po tak odważnym kroku Malty, najmniejszego państwa członkowskiego UE, prawdopodobnie w 2022 r. nastąpią reformy w całej Europie. Po zapowiedziach rządów Szwajcarii, Luksemburga i Holandii, projekt ustawy o legalizacji i regulacji sprzedaży zapowiedziały Niemcy, a we Włoszech dojdzie do referendum w tej sprawie. 

Owen Bonnici, maltański minister ds. badań naukowych, innowacji i koordynacji strategii postcovidowej powiedział, że jego rząd nie chce zachęcać do rekreacyjnego stosowania narkotyków, ale nie ma dowodów na to, że stosowanie marihuany powoduje uzależnienie powodujące następnie sięganie po twardsze narkotyki.

Choć w Europie krajem, który jest kojarzony ze swobodą korzystania z marihuany, jej legalnym posiadaniem i handlem jest Holandia, to w rzeczywistości władze stosują tam jedynie "politykę tolerancji". Choć używanie konopi karalne nie jest, to karze podlega już jej posiadanie, uprawa i dystrybucja. Holandia planuje przeprowadzenie badań, które mają doprowadzić do regulacji produkcji marihuany.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Super Raport 13.12 (Goście: Leszek Balcerowicz - FOR, były minister finansów oraz dr Małgorzata Bonikowska - prezes CSM) Sedno Sprawy: Jan Rulewski