Spadające gwiazdy w 2022 roku

i

Autor: Canva

Pierwszy deszcz meteorów w 2022. Dziś na niebie zobaczycie Kwadrantydy [WIDEO]

2022-01-03 11:12

Chociaż Kwadrantydy to rój meteorów widoczny od 1 do 7 stycznia. To jego maksimum, czyli okres, w którym można zaobserwować najwięcej „spadających gwiazd”, przypada na 3 stycznia 2022. Jest to pierwszy rój meteorów, jaki będziemy mogli zaobserwować na zimowym niebie w 2022 roku. Gdzie obserwować rój Kwadrantydów dowiecie się z artykułu.

Pierwsze "spadające gwiazdy" w 2022 roku

Pierwsze doniesienia o roju Kwadrantydów pochodzą z 1835 roku. Ich nazwa pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego (Quadrans Muralis). Obecnie ta konstelacja to część gwiazdozbioru Wolarza. Gwiazdozbiór Wolarza można odnaleźć dzięki mapie nieba albo aplikacjom mobilnym dla miłośników astronomii. Chociaż Kwadrantydy swoje źródło będą miały w tym gwiazdozbiorze to i tak widać je na całym niebie. Nie trzeba, więc patrzeć w jakimś konkretnym kierunku, by móc je dostrzec.

Kwadrantydy zalicza się do rojów bardzo aktywnych – w ciągu godziny można zaobserwować ponad sto „spadających gwiazd”, a w maksimum nawet ok. 120. Do obserwacji roju nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy wybrać się na obszar oddalony od świateł miejskich, gdzie widoczność będziemy mieć najlepszą. Dobrze jest przyzwyczaić oczy do ciemności, dlatego, zanim zaczniemy obserwację warto zamknąć oczy na kilka minut.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!