JWST

i

Autor: fot. NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkryje kosmos na nowo - AKTUALIZACJA [WIDEO]

2021-12-21 16:07

To niewątpliwie będzie ważny dzień dla fanów astronomii i eksploracji kosmosu. NASA zmieniła termin startu. Planowo rakieta Ariane 5 miała wystartować 24 grudnia, wynosząc w kosmos Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST). NASA liczy, że to dzięki niemu spojrzymy na wszechświat z zupełnie nowej perspektywy i odkryjemy tajemnice kosmosu, które do tej pory pozostawały poza naszym zasięgiem.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST)

Na to wydarzenie czekano od lat. Po latach opóźnień najpotężniejszy w historii kosmiczny teleskop znajdzie się w przestrzeni kosmicznej. Według zapowiedzi specjalistów z NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) ma pokazać nam wszechświat w takich detalach, w jakich dotychczas nie było nam to dane zobaczyć. Możliwe, że to właśnie dzięki niemu zaczniemy lepiej poznawać burzliwą przeszłość rozwoju wszechświata. A także poszerzymy wiedzę na temat formowania się galaktyk i systemów gwiezdnych. Wiele osób liczy też na to, że dzięki niemu odkryjemy nowe zdatne do życia planety, a być może nawet ślady obcych cywilizacji!

Teleskop został zbudowany przez firmę Northrop Grumman na zlecenie NASA. Za wyniesienie urządzenia w kosmos odpowiedzialna jest firma Arianespace. JWST będzie obserwował kosmos z orbity okołosłonecznej, z tzw. punktu L2. Najważniejsza część teleskopu, czyli zwierciadło, składa się z 18 sześciokątnych segmentów, z których każdy ma ponad metr średnicy. W sumie powierzchnia lustra zbudowana z berylu będzie wynosiła aż 25,4 m².

NASA zapowiedziała oficjalną transmisję na żywo ze startu rakiety Ariane 5. Według najnowszych informacji start został przełożony z 24 grudnia na 25 grudnia najprawdopodobniej pomiędzy godziną 13:20 a 13:52 czasu polskiego. Rakieta wystartuje z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Inżynierowie zapowiadają, że jeśli urządzenie pomyślnie dotrze na swoją orbitę, to jeszcze w styczniu na Ziemię powinny dotrzeć pierwsze spektakularne zdjęcia sfotografowanych kosmicznych obiektów.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!