Lubelskie - oblodzenia i ostrzeżenia IMGW

i

Autor: zdj. ilustracyjne

Pierwszy atak zimy w tym sezonie. IMGW wydał alerty przed oblodzeniami [LISTA WOJEWÓDZTW]

2021-11-21 16:31

Najbliższy tydzień upłynie nam pod znakiem pierwszego ataku zimy w tym sezonie. Musimy przygotować się na opady deszczu ze śniegiem, śniegu, spadek temperatury, a także oblodzenia. IMGW wydał ostrzeżenia dla poszczególnych województw.

Pogoda na koniec listopada. Pierwszy atak zimy w tym sezonie

Już kilka dni temu wspominaliśmy, że pod koniec listopada w Polsce poczujemy powiew zimy. Nasz kraj znajdzie się w zasięgu głębokiego niżu znad Skandynawii. Ten sprowadzi do naszego kraju wilgotne i mroźne masy powietrza napływające z północy kontynentu. W ciągu dnia temperatura będzie dodatnia, jednak w nocy spadnie poniżej zera. Warto dodać, że warunki na drogach będą bardzo ciężkie.

Najnowsze wyliczenia modeli numerycznych sugerują, że w przyszłym tygodniu, we wtorek lub środę, może pojawić się pewien zimowy epizod. Co prawda, raczej nie ulepimy bałwana, no może jedynie w górach, jednak w całym kraju możliwe są opady deszczu ze śniegiem a nawet mokrego śniegu - czytamy w komunikacie IMGW.

Koniec niebezpiecznego przejścia na pl. Bankowym. Zbudują sygnalizację

Oblodzenia w Polsce. IMGW wydało alerty

Jednak zanim przywitamy się z zimą musimy przygotować się na inne zjawisko. IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniami. Z niedzieli na poniedziałek alerty obowiązują na całym obszarze województwa pomorskiego oraz w części województwa kujawsko-pomorskiego. Chodzi o powiaty: sępoleński, tucholski, świecki, grudziądzki, Grudziądz, chełmiński i brodnicki.

Jak czytamy w alercie, prognozowane jest zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie ok. -3 stopnie Celsjusza, przy gruncie -6 stopni Celsjusza. W tych rejonach ostrzeżenia obowiązują od północy z niedzieli na poniedziałek, do godz. 8.00 w poniedziałek.

Ślisko może też być na terach:

  • woj. śląskiego, powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Biała, żywieckiego;
  • woj. małopolskiego, powiatów: oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego, nowotarskiego i tatrzańskiego;
  • woj. podkarpackiego, powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.
Sonda
Czy nie możesz się już doczekać pierwszych opadów śniegu?