Piąta fala pandemii w Polsce już się rozpędza! W tych województwach najszybciej

2022-01-18 11:02
Piąta fala pandemii w Polsce już się rozpędza! W tych województwach najszybciej
Autor: Canva

Piąta fala epidemii rozpędza się. Świadczy o tym zwiększający się z dnia na dzień udział przypadków zakażenia omikronem – podkreślił we wtorek w czasie briefingu Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik podał dane, w których województwach przyrost zakażeń jest najbardziej widoczny. Na Podkarpaciu przyrost wynosi aż 65 procent.

Andrusiewicz podczas dzisiejszego briefingu powiedział, że widać wzrost zakażeń w województwach, które pierwsze przechodziły czwartą falę. - Mamy dzisiaj 65-procentowe wzrosty – porównując okres siedmiodniowy – na Podkarpaciu, ponad 40-procentowe wzrosty w woj. mazowieckim i lubelskim. Mamy też ponad 30-procentowe wzrosty w województwie małopolskim – wyliczył.

CZYTAJ TAKŻE: Rośnie liczba zakażonych wariantem Omikron. Wiceminister zdrowia podał dane

Piąta fala pandemii w Polsce już się rozpędza! Coraz więcej Omikronu

Rzecznik powiedział, że mamy w Polsce 709 przypadków wariantu omikron, co stanowi już praktycznie 19 proc. wszystkich przypadków. - Udział omikronu o 1-2 proc. z dnia na dzień zdecydowanie się zwiększa. To świadectwo rozpędzającej się piątej fali – zaznaczył. Dodał, że jeszcze bardziej wskazuje na to, że piąta fala zaczyna się rozpędzać wynikowość testów. - Już siedem województw notuje pozytywne wyniki w ponad 20 proc. próbek. To świadectwo tego, że coraz więcej omikronu w badanych próbkach wykrywamy – zaznaczył.

We wtorek zanotowano 377 zgonów z powodu COVID-19, z czego zmarły 293 osoby niezaszczepione.

- To najlepsze świadectwo, że jeżeli nie będziemy się szczepić, to może nas dotknąć ta najtragiczniejsza z konsekwencji zakażenia – powiedział rzecznik.

Burza śnieżna i grzmoty na Podkarpaciu
Sonda
Czy obawiasz się piątej fali pandemii i wariantu Omikron?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze