telefon

i

Autor: fot. pixaby

Policja ostrzega: NIE KLIKAJ w nieznane linki i uważaj na to, co przychodzi w SMS-ach! To oszustwo [FILM]

2021-12-23 11:32

Tylko w ostatnich dniach, tuż przed świętami, sporo osób straciło pieniądze ze swoich kont podczas zakupów. Dlaczego? Oszuści opanowali sztukę kradzieży do perfekcji. Jak to działa? Wysyłają sms-y o koniecznej dopłacie za przesyłki. Policja ostrzega i apeluje o ostrożność.

Jak to działa?

Osoba prywatna umieszcza ofertę sprzedaży towaru np. telefonu, na portalu aukcyjnym. Po jakimś czasie, na jej prywatny komunikator przychodzi wiadomość z ofertą zakupu. Oczywiście w tej wiadomości znajduje się LINK, który łudząco przypomina prawdziwy link ze strony aukcyjnej. Warto więc przed kliknięciem, zapoznać się z ostrzeżeniami, a także z informacjami umieszczanych na tychże portalach. 

Gdy kliknie się w link, na urządzeniu może dojść do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Jeśli wykona się polecenie z jego treści, sprawcy tego przestępstwa mogą bez problemu przejąć poufne dane. A wtedy utracenie pieniędzy z konta finansowego to już czysta formalność.

Bardzo podobnie przedstawia się sytuacja z otrzymanym SMS-em. W związku z tym nie wolno przekazywać i wpisywać danych na stronie otrzymanej w linku przez e-mail, komunikator lub właśnie SMS.

Oszuści rozsyłają bowiem wiadomości tekstowe, o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W treści takiej wiadomości zamieszczają link, pod którym można rzekomo poznać szczegóły, a w rzeczywistości przekierowują na podstawioną stronę banku.

Ostatecznie pokrzywdzonym osobom, znikają środki dostępne na prywatnych kontach bankowych. 

Policja podkreśla, że warto być ostrożnym, zachować zdrowy rozsądek i nie przesyłać dalej tego typu wiadomości. Jeżeli taką jednak dostaniemy - zgłosić to pod numerem 997. 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Super Raport 22.12 (Goście: Krzysztof Kwiatkowski - senator, były szef NIK oraz Gabriela Morawska-Stanecka - wicemarszałek Senatu, PPS)