Papież Franciszek: Orban powiedział mi, że wojna skończy się 9 maja

2022-05-03 11:42
Papież Franciszek: Orban powiedział mi, że wojna skończy się 9 maja
Autor: pixabay.com Papież Franciszek: Orban powiedział mi, że wojna skończy się 9 maja

Papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Deklarację tę złożył w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera", opublikowanym we wtorek. Zdradził również, że Wiktor Orban powiedział mu, kiedy skończy się wojna w Ukrainie.

W rozmowie z włoską gazetą papież poinformował, że po 20 dniach wojny na Ukrainie poprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina o przekazanie Putinowi wiadomości, iż jest gotów pojechać do Moskwy.

- Oczywiście konieczne było to, by przywódca Kremla otworzył jakieś okno. Nie otrzymaliśmy dotąd odpowiedzi i wciąż nalegamy, choć obawiam się, że Putin nie może i nie chce tego spotkania w tym momencie - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ TAKŻE: Wielki pożar pod Moskwą. W akcji gaśniczej uczestniczy setka strażaków [FOTO, WIDEO]

Papież Franciszek o rozmowie z Wiktorem Orbanem: powiedział mi, kiedy zakończy się wojna

Papież ujawnił też, co usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbana podczas audiencji 21 kwietnia: - Kiedy go spotkałem, powiedział mi, że Rosjanie mają plan, iż 9 maja wszystko się skończy. Mam nadzieję, że tak będzie; zrozumiałoby się w ten sposób eskalację w tych dniach.

- Bo teraz to już nie tylko jest Donbas, jest Krym, Odessa, ale i odcięcie Ukrainy od portu nad Morzem Czarnym, wszystko. Ja jestem pesymistą, ale musimy zrobić, co możliwe, by wojna zatrzymała się - zaznaczył papież.

CZYTAJ TAKŻE: Takie zabawki pojawiły się w sklepach. Niewiarygodne zdjęcia z Rosji!

Papież Franciszek nie wybiera się do Kijowa

Głowa Kościoła zadeklarowała również, że na razie nie wybiera się do Kijowa. Papież Franciszek przekonywał, że nie czuje potrzeby udawać się do stolicy Ukrainy, a bardziej przyda się w Moskwie, gdzie chce spotkać się z Władimirem Putinem. Dodał również reprezentanci Kościoła są już w Kijowie, bo zostali tam wysłani kardynałowie: Konrad Krajewski i Michael Czerny.

QUIZ. Te lektury będą na maturze 2022. Rozpoznasz je po fragmencie? Sprawdź, czego nauczyła cię polonistka

Pytanie 1 z 10
Z której lektury na maturę 2022 pochodzi ten cytat? "Chłop potęgą jest, i basta!"

„Szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO” przyczyną napaści na Ukrainę?

Według Franciszka jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". - To złość. Nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona" - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Pytanie o kod pocztowy przy kasie sklepowej. W jakim celu jest zadawane?

"Patriarcha nie może stać się ministrantem Putina"

W wywiadzie Franciszek przywołał swoją marcową rozmowę wideo z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem Franciszek i stwierdził: - Przez pierwszych 20 minut z kartką w ręku przeczytał mi wszystkie usprawiedliwienia wojny. Słuchałem go i powiedziałem mu: „ja z tego nic nie rozumiem".

- Patriarcha nie może stać się ministrantem Putina - dodał.

Antoni Piechniczek oprowadza po swoim domu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze