Papież Franciszek abdykuje? Pojawia się coraz więcej spekulacji

2022-06-07 11:02
Papież Franciszek
Autor: Catholic Church England and Wales flickr.com Papież Franciszek

Po abdykacji Benedykta XVI w 2013 roku, na następcę Tronu Piotrowego wybrano kardynała Jorge Mario Bergoglio. Argentyński duchowny przyjął imię Franciszek. Jego pontyfikat trwa już ponad 9 lat. Ostatnio jednak coraz częściej spekuluje się na temat rezygnacji głowy kościoła katolickiego. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Papież Franciszek rozpoczął swój pontyfikat 13 marca 2013. Konklawe wybrało go na głowę kościoła po tym, gdy 28 lutego 2013 abdykował Benedykt XVI. Jorge Mario Bergoglio, bo tak brzmi prawdziwe imię i nazwisko obecnego papieża, szybko zaskarbił sobie sympatię katolików, wyznawców innych wyznań i mniejszości. Podkreślano liberalny charakter jego pontyfikatu, co widać między innymi w otwartości na wiernych spośród społeczności LGBT+. W bardziej konserwatywnych kręgach kościoła wiele jego postulatów wywoływało wręcz kontrowersje. 85-letni dziś Franciszek wciąż uważany jest przez wielu za papieża wyznaczającego nowy kurs katolicyzmu. Mimo to w ostatnim czasie coraz częściej spekuluje się na temat tego, że Ojciec Święty pójdzie w ślady swojego poprzednika i również zrezygnuje. W tym kontekście najczęściej wymienia się kilka możliwych przyczyn. Opisujemy je w dalszej części artykułu.

Prezes SKM kopie i bije. Szef szybkiej kolei Alan Beroud zdradza nam swoje hobby

Papież planuje rezygnację? Media wskazują na przesłanki

Pogłoski dotyczące możliwej abdykacji Franciszka nie wzięły się znikąd. Media wskazują na kilka ostatnich decyzji głowy kościoła, które mogą wskazywać na przygotowania do rezygnacji. W pierwszej kolejności mówi się o mianowaniu 21 nowych kardynałów. 16 z nich może być elektorami podczas ewentualnego konklawe. Watykaniści wskazują, że wielu nowych kardynalów to bliscy współpracownicy papieża, a wszystkich mianowanych przez niego kardynałów elektorów jest aż 95. Może to świadczyć o tym, że Franciszek już zaczął planować wybór następcy, który - dzięki wskazaniom duchownych popierających wizję kościoła Franciszka - pozostałby na wyznaczonym kursie politycznym Watykanu.

Kolejną przesłanką jest ukończenie przez Franciszka reformy Kurii Rzymskiej, co od początku pontyfikatu było jednym z jego najważniejszych zadań. Zdaniem niektórych komentatorów Papież może więc uznać swoją misję za zakończoną i szykować się do odejścia. Przemawiałby za tym też termin planowanego konsystorza - spotkania z nowymi kardynałami. Wyznaczono go na 27 sierpnia, w wakacje, gdy większość kościelnych urzędów nie pracuje. Jest to więc nietypowa data dla takiego wydarzenia i może świadczyć, że Ojciec Święty chce omówić coś pilnego.

Nie mniej ważny w tym kontekście wydaje się cel jednej z jego zbliżających się podróży. W połowie sierpnia Franciszek odwiedzi grób papieża Celestyna V w mieście L'Aquilla. Celestyn V był jednym z niewielu papieży, którzy ustąpili z Tronu Piotrowego. Stało się to w 1294 roku. To miejsce odwiedził niegdyś także Benedykt XVI. Jego wizyta miała jednak głównie związek z trzęsieniem ziemi, które 9 kwietnia 2009 nawiedziło miasto.

Słabe zdrowie i rysy na pontyfikacie

Najważniejsze pytanie stawiane przez media brzmi: "dlaczego Franciszek miałby abdykować"? Tu wskazuje się przede wszystkim na coraz gorszy stan zdrowia Bergoglio. Papież od kilku tygodni porusza się na wózku inwalidzkim. W maju przeszedł bowiem operację na zwyrodnienie stawu kolanowego. Sprawowanie pontyfikatu utrudnia mu też zaawansowany wiek.

Ale zdrowie to nie wszystko. W ostatnich miesiącach pozycja Papieża Franciszka na arenie międzynarodowej została zachwiana. Wszystko przez jego postawę wobec wojny w Ukrainie. Choć Ojciec Święty od początku apelował o przywrócenie pokoju i zaprzestanie walk, wzbraniał się przed wskazaniem Rosji jako agresora. Opinia publiczna ma mu za złe brak jednoznacznie krytycznej reakcji na politykę Kremla. Szerokim echem odbiły się też słowa papieża, który stwierdził, że jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO".

Franciszek w 2021 nt. plotek o abdykacji: "Przez myśl mi to nie przeszło"

Warto przypomnieć, że pogłoski o rezygnacji Papieża pojawiały się już w 2021 roku. Wówczas również mówiło się o złym stanie zdrowia głowy kościoła. Na prośbę o komentarz w wywiadzie przeprowadzonym przez Carlosa Herrerę Franciszek odpowiedział: Przez myśl mi to nie przeszło. […] Kiedy papież choruje, zawsze pojawia się delikatny powiew wiatru lub huragan konklawe.

Źródło: thecatholicspirit.com

Sporo religijnych "spekulacji" pojawiło się też w jednym z odcinków WKRĘTARKI.

Posłuchajcie, co rzekomo słuchaczka wywinęła na lekcji religii... :)

Listen to "Niebo" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze