PADALI NA POSADZKĘ W KOŚCIELE - zaskoczeni wierni nie wiedzieli, co robić [WIDEO]

2022-01-13 10:55
Ludzie padali na posadzę katedry w Kolonii
Autor: https://twitter.com/XR_Essen Ludzie padali na posadzę katedry w Kolonii

Wszystko to wydarzyło się 6. stycznia, w święto Trzech Króli. Tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa osoby stojące w głównej nawie świątyni zaczęły padać na ziemię. Zaskakujący moment został utrwalony na nagraniu. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Młodzi ludzie stojący w nawie głównej świątyni nagle padają na posadzkę - właśnie to możemy oglądać na nagraniu, które od 6. stycznia krąży po sieci. Zdarzenie miało miejsce w słynnej katedrze w Kolonii, tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa z okazji święta Trzech Króli. Wideo trwa nieco ponad 2 minuty. Zanim ludzie padli na podłogę widzimy, jak wychodzą z ławek, by stanąć na wprost ołtarza. Na najbardziej zaskoczonych wyglądają wierni, którzy zgromadzili się na uroczystą mszę. Dopiero po chwili widzimy coś, co wyjaśnia całe zdarzenie - baner trzymany przez kilka osób. Okazuje się bowiem, że wszystko to było zaplanowaną akcją, która miała na celu zwrócenie uwagi na niezwykle ważną kwestię.

Zalipie - malowana wieś. Jedyne takie miejsce w Polsce

Protest w słynnej niemieckiej katedrze

Katedra w Kolonii to jedna z najsłynniejszych świątyń w Europie. Nic więc dziwnego, że to właśnie ją wybrano na miejsce zorganizowania protestacyjnego happeningu. To pomysł Extinction Rebellion - międzynarodowego ruchu stosującego obywatelskie nieposłuszeństwo w celu wymuszenia na rządach działań zapobiegających zmianom klimatu. W czwartek, 6. stycznia, członkowie i członkinie ER zebrali się w katedrze, by zaprotestować przeciwko działaniom koncernu RWE.

RWE (Reńsko-Westfalski Zakład Energetyczny) to niemiecki koncern energetyczny z siedzibą w Essen. Przez organizacje działające na rzecz ochrony klimatu jest on od lat oskarżany o degradowanie środowiska naturalnego w Niemczech i niszczenie dorobku kulturowego, w tym zabytkowych kościołów.

RWE od lat niszczy kościoły w Nadrenii dla zysku z węgla brunatnego - za zgodą Kościoła katolickiego. W Kolonii działacze klimatyczni położyli się na znak protestu w katedrze - czytamy we wpisie dotyczącym happeningu.

Happening w katedrze w Kolonii - WIDEO

Działacze Extinction Rebellion donoszą, że wydarzenie przebiegało spokojnie. Podczas happeningu interweniowali jednak duchowni i służący do mszy. Baner wyrwano osobom sprzed ołtarza, a ludzi leżących na posadzce zaczęto podnosić i wyprowadzać z kościoła. Niemieckie media informują, że na miejscu zjawiła się też policja, a po zajściu wszczęto postępowanie, w ramach którego odbędą się przesłuchania uczestników i uczestniczek happeningu. Sytuację możecie obejrzeć na poniższym wideo.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze