Teatr w Mariupolu

i

Autor: Canva / twitter / fot. mariupolnow

Ogłoszono występy taneczne w zniszczonym teatrze w Mariupolu!

2022-06-14 12:14

Teatr w Mariupolu został zbombardowany 16 marca w ataku lotniczym. Był on jednym ze schronów w okupowanym mieście. To właśnie przed nim umieszczono widziany z powietrza napis "dzieci". Niestety teatr został zbombardowany, a w jego gruzach zginęło blisko 600 osób. Teraz władze prorosyjskie zamierzają wystawić tam występy estradowo-taneczne i spektakl teatralny.

Rosjanie urządzą występy taneczne w teatrze gdzie zginęły setki ludzi

Okupacyjne władze Mariupola chcą 10 września otworzyć sezon w zbombardowanym teatrze dramatycznym w Mariupolu - powiadomił we wtorek Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera miasta. W budynku, gdzie zginęły setki ludzi ma się odbyć występ estradowy.

O takich planach mówi - według Andriuszczenki - "oficjalny komunikat administracji okupacyjnej". Tekst, który doradca mera opublikował w serwisie Telegram głosi, że teatr "powinien zostać otwarty 10 września". "Nowy sezon otworzą dwa-trzy występy estradowo-taneczne, a także spektakl teatralny" - głosi ten komunikat.

Teatr w Mariupolu został zniszczony 16 marca w ataku lotniczym; rosyjski samolot zrzucił potężną bombę na budynek służący jako schron dla ludności cywilnej. Agencja Associated Press w materiale śledczym na początku maja oceniała, że liczba zabitych w wyniku rosyjskiego bombardowania sięga blisko 600, a nie 300 jak wcześniej sądzono. Szacunki te AP oparła na relacjach świadków i analizie sytuacji w teatrze przed bombardowaniem.

"Taniec na kościach, pokaz na cmentarzu. Kiedy następnym razem cyniczna Rosja znowu zacznie krzyczeć coś o humanizmie, pamiętaj o tym przesłaniu." - pisze Petro Andriuszczenko w swoim poście na Facebooku.

Wielki napis na Wałach Chrobrego. Szczecin upamiętnił ofiary nalotu na teatr w Mariupolu