NATO

i

Autor: EAST NEWS/NIDS/NATO Media Library

Oficjalnie: Finlandia złoży wniosek o członkostwo w NATO!

2022-05-12 9:50

To już oficjalne: Finlandia chce zostać członkiem NATO. W czwartek, 12 maja, prezydent i premier tego kraju wydali oświadczenie w tej sprawie. To koniec trwającej długie lata neutralności Finów. Zmiana nastawienia obywateli i władz państwa wynika z rosyjskiej agresji na Ukrainę i toczącego się tam konfliktu zbrojnego.

- Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii - argumentują w czwartkowym oświadczeniu Suli Niinisto, prezydent i Sanna Marin, premier Finlandii. - Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny. W pierwszej kolejności Finlandia musi ubiegać się o członkostwo w NATO. mamy nadzieję, że w najbliższych dniach szybko zostaną podjęte kroki na szczeblu krajowym, które są niezbędne do podjęcia tej decyzji.

Opublikowany m.in. w mediach społecznościowych dokument pokazuje jasno, że akces Finów do NATO jest już niemal pewny.

Już wcześniej w tym tygodniu, ze strony Finów płynęły sygnały zapowiadające taki obrót spraw.

We wtorek, 10 maja, członkowie parlamentarnej komisji obrony narodowej ogłosili, że członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim jest dla Finlandii i Finów "najlepszym rozwiązaniem by zapewnić bezpieczeństwo kraju" w przypadku ewentualnej agresji ze strony Rosji.

- Chociaż zdolności sił zbrojnych Finlandii są dobre, a obronność była świadomie rozwijana od dziesięcioleci, Finlandia jako mały kraj nie może stworzyć takiego środka odstraszającego, który zagwarantowałby zachowanie pokoju – przekazano w oświadczeniu komisji.

W ostatnich tygodniach fińskie władze, a także eksperci wielokrotnie odnosili się do kwestii uzyskania ewentualnych gwarancji bezpieczeństwa od najpotężniejszych członków Sojuszu na czas rozpatrywania wniosku Finlandii o członkostwo w NATO. Według prasy chodzi o "nieformalne gwarancje" od USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec.

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE