Od kiedy można słuchać kolęd? Czy wolno śpiewać kolędy przed świętami?

2021-11-28 18:24

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Boże Narodzenie to ulubiony czas w roku wielu Polaków. Jest tak między innymi dzięki kolędom i pastorałkom. Pieśni opowiadające o narodzinach Chrystusa są niezwykle piękne. Od kiedy można słuchać kolęd? Czy wolno śpiewać kolędy przed świętami?

Czy wolno śpiewać kolędy przed świętami?

W liturgii Kościoła katolickiego kolędy powinno wykonywać się od Pasterki, czyli mszy o północy w święta Bożego Narodzenia. Na świecie możemy je wykonywać do 6 stycznia. W polskiej tradycji dopuszcza się jednak śpiewanie kolęd i pastorałek aż do 2 lutego czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego. Wtedy też z naszych domów powinny zniknąć choinki.

Rolnicy. Podlasie. Zobacz, jak powstaje odcinek z udziałem Gienka, Andrzeja i Sławka

Od kiedy można słuchać kolęd?

Istnieją oczywiście wyjątki, które pozwalają na śpiewanie i słuchanie kolęd wcześniej niż w Pasterkę. Możemy robić to na przykład ucząc się ich wspólnie z dziećmi i przy wigilijnym stole, gdy cała rodzina spotyka się razem.

Quiz. Tak to było w PRL – nasze najlepsze komedie

Pytanie 1 z 15
Serial „Alternatywy 4” miał swojego Dyzmę. Był nim:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze