Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19: Kto może się zapisać? Czy obowiązuje rejonizacja?

i

Autor: Pixabay

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19: Kto może się zapisać? Czy obowiązuje rejonizacja?

2021-01-12 8:05

W pierwszej kolejności przeciw COVID-19 szczepieni byli medycy, a od 11 stycznia ruszyły szczepienia dla nauczycieli. Od 15 stycznia z kolei ruszą kolejne zapisy na szczepienia, ale tym razem także nie dla wszystkich. Kto będzie mógł zarejestrować się na sczepienie COVID-19? Jak to zrobić? Czy przy szczepieniu COVID-19 obowiązuje rejonizacja? Co z drugą dawką? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Narodowy Program Szczepień: Rejestracja od 15 stycznia
  2. Dla kogo szczpienia przeciw COVID-19 od 15 stycznia
  3. Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19?
  4. Termin drugiej dawki szczepionki: Co z rejestracją?
  5. Szczepienia przeciw COVID-19 a rejonizacja

Narodowy Program Szczepień: Rejestracja od 15 stycznia

Narodowy Program Szczepień zakłada szczepienie przeciw COVID-19 etapami. W pierwszej kolejności dawki szczepionki otrzymali pracownicy sektora medycznego, a od 11 do 15 stycznia trwa szczepienie nauczycieli i pracowników szkół. O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

15 stycznia z kolei ruszy system rejestracji na szczepienia, jednak i tym razem jeszcze nie dla osób spoza grup priorytetowych:

"Rozpoczynamy ważny czas w #NarodowyProgramSzczepień. 15.01 uruchomimy Centralną Rejestrację Pacjentów. W pierwszej kolejności możliwość rejestracji otrzymają osoby po 80 r.ż., a od 22.01 osoby po 70. r.ż. Bardzo cieszy nas wzrost zainteresowania szczepieniami" - napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dla kogo szczpienia przeciw COVID-19 od 15 stycznia

Jak podaje PAP, najpierw na szczepienia będą zapisywane osoby po 80 roku życia, dalej po 70:

- Od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkterne terminy seniorzy powyżej 80 roku życia. 22 stycznia uruchomiona zostanie możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 70 roku życia, a 25 stycznia rozpocznął się szczepienia populacujne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70 roku życia - wyjaśnił Dworczyk w czasie konferencji prasowej.

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19?

Rejestracja przeciw COVID-19 jest możliwa na kilka sposobów:

  • przez internet,
  • u lekarza rodzinnego,
  • telefonicznie pod numerem 989.

Termin drugiej dawki szczepionki: Co z rejestracją?

Co ważne, szczepionka przeciw COVID-19 jest podzielona na dwie dawki, ale na termin drugiej z nich nie trzeba się rejestrować. Ten będzie podany od razu przy rejestracji na pierwszą dawkę:

- Potem dzień przed wizytą zarówno pierwszą, jak i drugą przychodzi SMS z informacją przypominającą o tej wizycie i o szczepieniu - wyjaśnił Dworczyk.

Szczepienia przeciw COVID-19 a rejonizacja

Istotnym jest też fakt, że przy szczepieniach przeciw COVID-19 nie obowiązuje rejonizacja. Szczepienie nie musi odbywać się w punkcie ulokowanym w gminie, z której pochodzi dana osoba.

Sonda
Czy planujesz zaczepić się na COVID-19?
Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Bandyta zamordował pana Stasia w jego sklepie