Nożownik zaatakował na festynie politycznym. Nie żyje jedna osoba

i

Autor: PAP/EPA/Henrik Montgomery

Nożownik zaatakował na festynie politycznym. Nie żyje jedna osoba

2022-07-06 22:50

Nie żyje 60-kobieta ugodzona w środę w trakcie festynu z politykami na placu w centrum Visby na Gotlandii - poinformowała szwedzka policja. Niejasny jest motyw ataku. Według mediów nożownik miał powiązania z ruchem nacjonalistów.

Na miejscu przez świadków zatrzymany został 33-letni mężczyzna, który następnie trafił w ręce policji. Jest on podejrzany o morderstwo.

Jak podała gazeta "Expressen", mieszkający w południowej Szwecji domniemany napastnik uczestniczył w wielu demonstracjach nacjonalistycznego Nordyckiego Ruchu Oporu (NMR). Szef policji na Gotlandii Fredrik Persson na konferencji prasowej stwierdził, że "na razie nic nie wiadomo o politycznym motywie". "Trwa śledztwo" - podkreślił.

Liderka Partii Centrum Annie Loof odwołała konferencję prasową, która miała odbyć się nieopodal miejsca, gdzie doszło do tragedii. Wieczorem swoją mowę rozpoczęła od minuty ciszy.

W Visby na Gotlandii trwa tradycyjny polityczny Tydzień Almedalen (od nazwy parku) zwany świętem demokracji podczas, którego politycy uczestniczą w debatach, a także spotkają się z wyborcami. Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.

ESKA Summer City w Galerii Katowickiej