Nowe święto państwowe 20 czerwca. Projekt ustawy trafił do Sejmu. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

i

Autor: Jakub Szymczuk/ KPRP Nowe święto państwowe 20 czerwca. Projekt ustawy trafił do Sejmu. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Nowe święto państwowe 20 czerwca. Projekt ustawy trafił do Sejmu. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

2022-05-09 12:05

Nowe święto państwowe 20 czerwca? Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Celem jest upamiętnienie zrywu narodowego i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom. Czy dzięki temu zyskamy dodatkowy dzień wolny od pracy?

Prezydent podpisał dokument podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta. – To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda.

CZYTAJ TEŻ: Orsay znika z Polski. Popularna sieć zamknie wszystkie swoje sklepy w naszym kraju

Dlatego – jak wskazywał – właśnie to ten dzień, 20 czerwca, został wybrany jako ten, który – „mam nadzieję – wkrótce zostanie ustanowiony przez polski parlament Narodowym Dniem Powstań Śląskich”.

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich miałaby wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. "Tak wskazany termin vacatio legis, nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego i stworzy możliwość uczczenia po raz pierwszy Narodowego Dnia Powstań Śląskich już w 2022 r." - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Nowe święto państwowe 20 czerwca. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

Najbliższy długi weekend czeka nas pod koniec czerwca. W czwartek 16 czerwca wypada bowiem Boże Ciało. Jeżeli dobrze rozplanujemy swój urlop, możemy zyskać czterodniowy weekend. Wystarczy wziąć wolne w piątek 17 czerwca. Gdyby nowe święto państwowe 20 czerwca było dniem wolnym od pracy, tegoroczny weekend wydłużyłby się do pięciu dni! Niestety ustawa skierowana do Sejmu nie przewiduje wpisania Narodowego Dnia Powstań Śląskich do listy świąt ustawowo wolnych od pracy.

Źródło: prezydent.pl

ESKA XD #048 | AMSR, SEKRETY PRZYSIĘGI, IGA ŚWIĄTEK, TANIE WAKACJE

Nowe święto? Szefowie nie będą zadowoleni. Zwłaszcza jeden...

Posłuchajcie tego odcinka WKRĘTARKI, a wszystko będzie jasne ;)

Listen to "Szefuncio" on Spreaker.