Kiedy jest Boże Ciało 2022? Czy to dzień wolny od pracy? Sprawdź!

2022-04-11 7:51
Kiedy wypada Boże Ciało w 2022 roku? Czy to dzień wolny od pracy?
Autor: Wikimedia Commons CC-BY-SA-3.0 Photographs by Radosław Drożdżewski Kiedy jest Boże Ciało 2022? Czy to dzień wolny od pracy?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Kiedy wypada w 2022 roku? Czy jest to dzień wolny od pracy i nauki w szkole? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w materiale poniżej.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem, to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (Zielonych Świątkach). Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy Boże Ciało obchodzone było w Leodium w 1246 roku, a w 1317 ustanowione zostało jako święto dla całego Kościoła zachodniego.

Boże Ciało w Polsce - kiedy zaczęto je obchodzić?

W Polsce Boże Ciało zaczęto obchodzić od XIV wieku. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nanker w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W 1420 roku natomiast na synodzie gnieźnieńskim uroczystość uznano za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. Od końca XV wieku podczas święta udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Obchody Bożego Ciała w Polsce wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

ESKA XD #045 - FIT PRANK, ECO DRIVING, FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA, MICHNIEWICZ

Kiedy jest Boże Ciało w 2022 roku?

Boże Ciało jest to święto ruchome, które wypada 60 dni po Wielkanocy. W związku z tym, że święta wielkanocne obchodzimy w tym roku 17 kwietnia, to Boże Ciało przypada na 16 czerwca (czwartek). A jak wygląda to w kolejnych latach?

  • Boże Ciało 2023 – 8 czerwca
  • Boże Ciało 2024 - 30 maja
  • Boże Ciało 2025 - 19 czerwca
  • Boże Ciało 2026 - 4 czerwca

Boże Ciało 2022. Czy 16 czerwca to dzień wolny od pracy?

Święto Bożego Ciała, zgodnie z polskim prawem, jest ustawowo wolne od pracy. Jeżeli dobrze rozplanujecie swój urlop, możecie wówczas zyskać czterodniowy weekend! Wystarczy wziąć wolne w piątek 17 czerwca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE