Wariant Omikron coraz groźniejszy. Będzie ZAKAZ sprzedaży alkoholu w restauracjach i pubach

i

Autor: pexels Wariant Omikron coraz groźniejszy. Będzie ZAKAZ sprzedaży alkoholu w restauracjach i pubach

Wariant Omikron coraz groźniejszy. Będzie ZAKAZ sprzedaży alkoholu w restauracjach i pubach

2021-12-14 9:02

Koronawirus: wariant Omikron, który niedawno pojawił się w Europie jest odpowiedzialny za coraz większą liczbę zakażeń. Z tego powodu niektóre kraje wprowadzają dodatkowe obostrzenia. Wśród nich np. zakaz sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych. Co jeszcze?

Wariant Omikron coraz groźniejszy. Będzie ZAKAZ sprzedaży alkoholu w restauracjach i pubach

Premier Norwegii Jonas Gahr Store ogłosił w poniedziałek m.in. zakaz sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych, a także skierował wojsko do pomocy przy szczepieniach przeciw Covid-19. W kraju fiordów najszybciej w Europie rośnie liczba zakażeń koronawirusem.

Minęło sześć dni odkąd wprowadziliśmy restrykcje. Wersja Omikron sprawiła, że zmieniły się zasady gry, a sytuacja jest poważna - tłumaczył Store na zwołanej wieczorem konferencji prasowej.

Nie chcieli założyć maseczek. Policja użyła paralizatora

W pakiecie nowych obostrzeń, które mają wejść w życie od środy do 20, 50 lub 100 zmniejszono limit zgromadzeń publicznych, w zależności od ich charakteru. W prywatnym domu można będzie przyjąć nie więcej niż 10 gości, a w okresie świąt do 20.

Zalecono unikanie środków transportu publicznego, a także pracę z domu. Zwiększono liczbę miejsc, w których jest wymóg noszenia maseczek.

Premier Store zapowiedział skrócenie do 4,5 miesiąca czasu między drugim a trzecim szczepieniem przeciw Covid-19, a także umożliwienie podania dawki przypominającej wszystkim Norwegom powyżej 45 lat do połowy stycznia. W akcji szczepień ma pomóc wojsko oraz apteki.

Jak podał nadawca publiczny NRK, Norwegia poza małymi krajami, Andorą, Wyspami Owczymi oraz San Marino, notuje najwyższy przyrost zakażeń.

W ubiegłym tygodniu przez cztery dni rejestrowano rekordowe wzrosty zakażeń; w piątek wykryto 5,4 tys. infekcji. Średnia dwutygodniowa zakażeń na 100 tys. mieszkańców wzrosła z 690 do 934.

W ciągu tygodnia liczba potwierdzonych przypadków wariantu Omikron wzrosła z 293 do 958 i według norweskich epidemiologów wkrótce będzie dominować.

Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE