Noc spadających gwiazd maj 2021. Gdzie oglądać? [DESZCZE METEORÓW 5-6.04.2021]

i

Autor: Pixabay Noc spadających gwiazd maj 2021. Gdzie oglądać? [DESZCZE METEORÓW 5-6.04.2021]

Noc spadających gwiazd maj 2021. Gdzie oglądać? [DESZCZE METEORÓW 5-6.05.2021]

2021-04-29 11:16

Sezon na noce spadających gwiazd zaczyna się 19 kwietnia i trwa do 28 maja, ale to zwykle 5-6 maja spadające gwiazdy są najlepiej widoczne. Majowy deszcz meteorów związany jest z jedną z najsłynniejszych komet – kometą Halleya. Kiedy i gdzie najlepiej oglądać deszcz meteorów? Okienko jest bardzo wąskie.

Deszcz meteorów, który obserwujemy od końca kwietnia do końca maja, a który najlepiej widać w okolicach 5-6 maja to rój zwany Eta Akwarydy. Nazwa pochodzi od gwiazdy Eta Aquarii w gwiazdozbiorze Wodnika. Rój ten powstał na skutek przelotów w okolicy słońca najsłynniejszej znanej nam komety – komety Halleya.

Spadające gwiazdy – kiedy najlepiej obserwować?

Kiedy najlepiej obserwować deszcz meteorów w maju? Czas maksymalnej aktywności spadających gwiazd pojawia się zwykle około 6 maja. Nie ma sensu jednak czekać na deszcz meteorytów całą noc. Ponad horyzontem rój meteorytów pojawia się około godziny 2:00 nad ranem. Niestety w maju słońce wschodzi już dosyć wcześnie, więc na podziwianie deszczu meteorów mamy stosunkowo niewiele czasu.

Ok. 2-3. nad ranem możemy zauważyć "wystrzeliwanie meteorytów w górę". Dodatkową atrakcją wizualną jest fakt, że meteory pozostawiają długie smugi, które pozostają na niebie przez jakiś czas. W najlepszym czasie możemy zobaczyć nawet ok. 60 meteorów na godzinę.

Noc z 5 na 6 maja 2021 jest jedną z tych, kiedy możemy zaobserwować spadające gwiazdy. Chociaż deszcz meteorów będzie widoczny w całej Polsce, najlepiej obserwować go w mało oświetlonych miejscach – na obrzeżach miast, na wsiach czy w lasach.

Raport z Anteny 29.04