Niespodziewane zmiany w rządzie: Nowe funkcje i nowe nazwiska

i

Autor: PAP/Andrzej Lange Niespodziewane zmiany w rządzie: Nowe funkcje i nowe nazwiska

Niespodziewane zmiany w rządzie: Nowe funkcje i nowe nazwiska

2022-06-22 16:23

Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w rządzie. Część z nich była już znana wcześniej, m.in. powołanie szefa MON Mariusza Błaszczaka na stanowisko wicepremiera, na którym zastąpił odchodzącego z rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Pojawiły się też nowe nazwiska. Sprawdź, jakich zmian w rządzie dokonano. Kim są nowi ministrowie?

Spis treści

  1. Zmiany w rządzie. Kim są nowi ministrowie?
  2. Mariusz Błaszczak
  3. Zbigniew Hoffmann
  4. Agnieszka Ścigaj
  5. Włodzimierz Tomaszewski

Zmiany w rządzie. Kim są nowi ministrowie?

Prezydent Andrzej Duda dokonał w środę zmian w rządzie. Kim są nowi ministrowie?

  • Szef MON Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję wicepremiera,
  • Agnieszka Ścigaj,
  • Włodzimierz Tomaszewski
  • i Zbigniew Hoffmann zostali powołani na funkcje ministrów-członków Rady Ministrów.

Przed kilkoma dniami z funkcji wicepremiera ustąpił prezes PiS Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla PAP Kaczyński mówił, że odszedłby z rządu już kilka miesięcy temu, gdyby nie wybuch wojny na Ukrainie. Kaczyński ma teraz skupić się na działalności partyjnej.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. "Premier i prezydent przyjęli moją rezygnację"

Mariusz Błaszczak

Miejsce Kaczyńskiego w rządzie zajął powołany w środę na wicepremiera szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zapowiadał Kaczyński, Błaszczak pokieruje też Komitetem ds. bezpieczeństwa.

"To jest całkowicie naturalna decyzja. Mamy wojnę, a on jest ministrem obrony, więc w tej szczególnej sytuacji w jakiej jesteśmy, takie połączenie ma bardzo duże zalety" - ocenił Kaczyński.

Zbigniew Hoffmann

Prezydent powołał na funkcję ministra-członka Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna - posła PiS, zastępcę szefa KPRM i sekretarza Komitetu ds. bezpieczeństwa. Według Kaczyńskiego, Hoffmannowi ma podlegać bieżący nadzór nad Komitetem.

Agnieszka Ścigaj

Posłanka koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj została powołana na funkcję ministra-członka Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że Ścigaj w rządzie będzie zajmować się szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy.

Włodzimierz Tomaszewski

Funkcję ministra-członka Rady Ministrów objął także poseł PiS Włodzimierz Tomaszewski, wywodzący się z Partii Republikańskiej. Tomaszewski zajął miejsce Michała Cieślaka, który niedawno zrezygnował z funkcji ministra w związku z incydentem na poczcie w Pacanowie.

Ulica Kaczyńskiego w Warszawie

QUIZ. Test z geografii. Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Odgadniesz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Ponoć najpiękniej wygląda o świcie. Unosi się wtedy nam nim lekka mgła i wydawać by się mogło, że rozpościerają się przed nami morskie wody. Nic dziwnego, bo to największe w jezioro w Polsce czyli