Mars

i

Autor: Canva

NIESAMOWITE nagranie zaćmienia Słońca z powierzchni Marsa! [WIDEO]

2022-04-21 10:04

Zaćmienie Słońca jest niewątpliwie jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk, jakie można zaobserwować na niebie. Opublikowane przez NASA nagranie tego zjawiska widziane z powierzchni Marsa jest zupełnie inne, niż te, jakie możemy obserwować z powierzchni Ziemi. Czym różni się ono od ziemskiego? Sprawdźcie sami!

Jak wygląda zaćmienie Słońca na Marsie?

Amerykańskiemu łazikowi marsjańskiemu Perseverance udało się nagrać niesamowite zjawisko, jakim jest niewątpliwe zaćmienie Słońca na Marsie. Łazik przesłał do NASA krótki film zarejestrowany na czerwonej planecie 2 kwietnia za pomocą kamery Mastcam-Z. Nagranie tego kosmicznego spektaklu trwa zaledwie 40 sekund i ukazuje jak inne od tego, co widzimy z powierzchni Ziemi jest zaćmienie Słońca na Marsie.

Na naszej planecie to zjawisko możemy zaobserwować, kiedy ziemski satelita przesłania tarczę Słońca. Dlaczego zaćmienie Słońca na Ziemi jest tak spektakularne? Powód, dla którego w trakcie całkowitego zaćmienia Ziemię na chwilę spowijają ciemności można bardzo łatwo wytłumaczyć. Z naszej perspektywy, rozmiary kątowe Księżyca na niebie są bardzo zbliżone do rozmiarów kątowych położonego 450 razy dalej Słońca. Dlatego w momencie ustawienia w jednej linii tych trzech ciał niebieskich dochodzi do sytuacji, w której znacznie mniejszy Księżyc jest w stanie na chwilę przesłonić całą tarczę Słońca i doprowadzić do pojawienia się chwilowych ciemności na fragmencie powierzchni Ziemi.

Jak się okazuje na czerwonej planecie, to samo zjawisko wygląda zupełnie inaczej. Mars ma dwa księżyce. Większy z nich nazywa się Fobos i jest on aż 157 razy mniejszy od naszego ziemskiego satelity, co oznacza, że nie jest on w stanie zasłonić całej tarczy słonecznej. Za każdym razem, kiedy Fobos pojawia się na tle Słońca, zasłania jedynie jego fragment. Nie jest to jedyna różnica którą można zaobserwować na nagraniu. Dla wielu osób zaskakującym będzie również kształt marsjańskiego księżyca. Fobos nie jest okrągły, jego kształt przypomina bardziej ziemniaka, niż kulę. To co wyróżnia to nagranie z Marsa od innych to fakt, że jest ono nagrane w kolorze i w bardzo dobrej jakości. Tak dobrej, że można na nim zauważyć nie tylko nietypowy kształt marsjańskiego satelity, ale również kilka plam słonecznych!

Ciekawostką na temat Fobosa jest fakt, że według naukowców księżyc ten zostanie rozerwany przez grawitację, a jego pozostałości utworzą pierścienie wokół Marsa. Niestety tego widowiska nie będziemy mogli podziwiać, bo według wyliczeń dojdzie do tego za około 50 milionów lat.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!