Niedziela Palmowa 2021 na zdjęciach. Zobacz, jak OGROMNE palmy przygotowano! [GALERIA]

2021-03-28 12:26

W Kościele katolickim Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień - czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne. Tego dnia wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć na krzyżu. Zobacz galerię zdjęć z m.in. gigantycznymi palmami z Lipnicy Murowanej w Małopolsce, gdzie odbył się tradycyjny konkurs palm wielkanocnych.

Palmy. Wielkanoc. Niedziela Palmowa 2021. W tym roku upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone w budynku sakralnym. Ze względu na pandemię istnieje możliwość procesyjnego przejścia przez świątynię, ale jedynie z udziałem asysty.  Zgodnie z obowiązującym w Polsce reżimem sanitarnym w miejscach kultu w nabożeństwach może uczestniczyć 1 osoba na 20 m kw., przy zachowaniu dystansu 1,5 m. Wierni zobowiązania są także do noszenia maseczek zakrywających usta i nos.

W związku z pandemią w poszczególnych diecezjach biskupi wydali stosowne dekrety na mocy których udzielili wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. 

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w XI wieku. Zgodnie z tradycją przechowywane są przez cały rok. Powstałym z ich spalenia popiołem posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową.

W Polsce palmy robione są z gałęzi wierzbowych z baziami i z liści bukszpanu lub borówek. W niektórych regionach przygotowywane są także z suszonych kwiatów. Na Kurpiach np. palmy sięgają nawet 2-3 metrów wielkości i są przystrojone w sztuczne kwiaty.

Palmy. Wielkanoc. Niedziela Palmowa 2021

Na Rynku w Lipnicy Murowanej (pow. bocheński, woj. małopolskie) odbył się konkurs palm. Rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy tej i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. W zeszłym roku konkurs był odwołany z powodu pandemii koronawirusa, w tym odbywa się bez udziału publiczności.

Sonda
Czy Twoim zdaniem lockdown powinien obowiązywać także w kościołach?
Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE