Nie żyje Dominik Kuta, były członek Czerwonych Gitar

i

Autor: Shutterstock / Facebook Zbigniew Hołdys

Nie żyje były członek Czerwonych Gitar. Miał 71 lat. Na scenie muzycznej grał przez wiele lat

2023-03-08 15:50

Zmarł Dominik Kuta, wokalista, instrumentalista, kompozytor. Informację o śmierci artysty potwierdziła w rozmowie z PAP jego była żona, Laura Łącz.

- Grywaliśmy razem na Starówce, on na gitarze, flecie, harmonijce, w końcu wylądował w Czerwonych Gitarach... bardzo zdolny muzyk, do ostatnich dni prawy, bezkompromisowy człowiek... - wspomina Kutę muzyk, Zbigniew Hołdys na Facebooku.

Nie żyje były członek Czerwonych Gitar. Co się stało?

Śmierć wokalisty była szokiem dla muzycznego środowiska. Kuta był uznawany za jednego z najlepszych. Muzyk działał już od lat 60-tych. Swoją przygodę zaczął w amatorskich zespołach bluesowych i współpracował z ustecką grupą rockową "74 Grupa Biednych".

Na początku lat 70-tych dołączył do "Czerwonych Gitar". Najpierw był wokalistą, gitarzystą i flecistą, a później także pianistą. Występował pod pseudonimem Dominik Konrad.

- W tym czasie zespół przygotował nowe aranżacje, które były rozłożone na wiele harmonicznie dopasowanych instrumentów. To właśnie z myślą o wykorzystaniu możliwości Kuty, jako multiinstrumentalisty, grupa przygotowała bardziej ambitny repertuar, który ukazał się na albumie "Na fujarce". Artysta pojawił się także na płycie zespołu "Warszawa" - czytamy w PAP.

Kuta był członkiem zespołu do grudnia 1970 r. Przez 12 miesięcy koncertował z zespołem w Polsce i za granicą. Wystąpił także na festiwalu w Opolu (1970 r.).

Indywidualnym sukcesem artysty było zdobycie III nagrody za kompozycję "Tam znajdę cię Ojczyzno" (muz. D. Kuta, sł. G. Walczak), ex aequo z autorami piosenki "Naprawdę warto" (muz. S. Krajewski, sł. K. Winkler) w dwuetapowym konkursie (otwartym i zamkniętym) na piosenkę młodzieżową, ogłoszonym przez Federację Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej w 1976 r. (I i II nagrody jury postanowiło nie przyznawać) - pisze PAP.

Grób Andrzeja Nowaka. Muzyka i kompozytora. Założyciela grupy TSA
Sonda
Czy interesujesz się muzyką?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE