Nie chcesz szczepić dziecka? Będzie cię łatwiej namierzyć. Idą poważne zmiany w prawie!

i

Autor: Pixaby Nie chcesz szczepić dziecka? Będzie cię łatwiej namierzyć. Idą poważne zmiany w prawie!

Nie chcesz szczepić dziecka? Będzie cię łatwiej namierzyć. Idą poważne zmiany w prawie!

2021-08-04 12:13

Nie chcesz szczepić swojego dziecka? Uwaga, idą poważne zmiany w przepisach. Rząd planuje wzmocnić zapisy dotyczące obowiązkowych szczepień dzieci oraz przenieść na poziom ustawowy. Jak podkreślają prawnicy, to zaostrzenie walki z antyszczepionkowcami.

Rodzice, którzy nie chcą szczepić dzieci, będą łatwiej namierzani. Idą zmiany w prawie

Wzmocnienie zapisów w kwestii obowiązkowych szczepień dzieci - wymienionych w Kalendarzu Szczepień Ochronnych. Te mają zostać przeniesione na poziom ustawowy. Takie działania planuje rząd w ramach zmian w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", projekt trafił właśnie do Sejmu.

Co ważne, podczas szczepienia dziecka będzie trzeba podać nie tylko jego imię i nazwisko, ale także dane opiekunów, adres, PESEL oraz ewentualny powód odmowy szczepienia. Wzór sprawozdania ma być jednolity i obligatoryjny dla wszystkich lekarzy.

Zamieszki w Zagrzebiu z udziałem kibiców Legii

"Zaostrzenie walki z antyszczepionkowcami"

Prawnicy podkreślają, że takie działanie to "zaostrzenie walki z antyszczepionkowcami". Teraz medycy mają podobny obowiązek sprawozdawczy, ale wynika od z rozporządzenia. Osoba, która wykonuje szczepienie, ma przekazać inspektorowi sanitarnemu sprawozdanie dotyczące odmów. Po zmiana wszczynanie postępowań wobec rodziców będzie łatwiejsze poprzez przekazane właśnie dane. Na ich podstawie sanepid będzie mógł nałożyć upomnienie lub przekazać do wojewody wniosek o nałożenie grzywny lub skierowanie sprawy do sądu.

Projektowana zmiana oznacza wzmocnienie istniejących zapisów. W przypadku jeżeli sprawa trafi do sądu, nie będzie można argumentować, że nie było ustawowego obowiązku zbierania danych ‒ mówi mecenas Marcin Kostka cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?