Narciarskie MŚ w Planicy. Polacy awansowali do drugiej serii konkursu

Autor: PAP/Grzegorz Momot

Narciarskie MŚ w Planicy. Polacy na ósmym miejscu w konkursie mikstów, wysokie lokaty w sprincie drużynowym

2023-02-26 19:42

Polska drużyna w składzie Kinga Rajda, Kamil Stoch, Nicole Konderla i Piotr Żyła zajęła ósme miejsce w konkursie mikstów na skoczni normalnej w Planicy podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Triumfowali Niemcy przed Norwegami i Słoweńcami. W sprintach drużynowych techniką dowolną Polacy zajęli 8. miejsce, a Polki uplasowały się na 9. lokacie.

Konkurs mikstów na skoczni normalnej w Planicy

Polska drużyna w składzie Kinga Rajda, Kamil Stoch, Nicole Konderla i Piotr Żyła zajęła ósme miejsce w konkursie mikstów na skoczni normalnej w słoweńskiej Planicy podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Triumfowali Niemcy przed Norwegami i Słoweńcami.

Selina Freitag, Karl Geiger, Katharina Althaus i Andreas Wellinger zgromadzili 1017,2 pkt. Drudzy Norwegowie byli gorsi o 12,7 pkt, natomiast trzeci Słoweńcy przegrali z Niemcami o 16,8 pkt. Kolejne miejsca zajęli Austriacy, Japończycy, Finowie i Szwajcarzy.

Polacy otrzymali łączną notę 846,0 pkt. Najlepiej z biało-czerwonych spisał się Żyła, który skoczył 101 i 99,5 m. W pierwszej serii reprezentanci Polski wyprzedzili dziewiątych Włochów zaledwie o 0,3 pkt.

W konkursie uczestniczyło 15 drużyn. Osiem najlepszych rywalizowało w drugiej serii.

Sprint drużynowy techniką dowolną

Norwegowie Paal Golberg i Johannes Hoesflot Klaebo oraz Szwedki Emma Ribom i Jonna Sundling zwyciężyli w sprintach drużynowych techniką dowolną podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Planicy. Maciej Staręga i Dominik Bury zajęli 8., a Weronika Kaleta i Izabela Marcisz 9. miejsce.

Przez cały wyścig kobiet prowadziły zwyciężczynie kwalifikacji Amerykanki Jessie Diggins i Julia Kern, a Szwedki i Norweżki Anne Kjersti Kalvaa i Tiril Udnes Weng wymieniały się na drugim miejscu. Dopiero na ostatnim okrążeniu Sundling wyprzedziła rywalki i ostatecznie to zawodniczki ze Szwecji były najszybsze z czasem 19.40,73. Drugie Norweżki straciły do nich 2,42 s, a trzecie Amerykanki - 5,33 s.

Polki zajęły dziewiąte miejsce wśród 15 drużyn ze stratą 1.13,38.

Norwegowie w rywalizacji mężczyzn prowadzili od początku do końca i chociaż na ostatnim okrążeniu Włoch Federico Pellegrino próbował wyprzedzić Klaebo, to ostatecznie zawodnicy z Norwegii jako pierwsi ukończyli bieg z czasem 17.28,14. O 2,48 s wyprzedzili drugich na mecie Włochów Francesco De Fabianiego i Pellegrino i o 16,48 s trzecich Francuzów Renaud Jaya i Richarda Jouve'a.

Polacy zajęli ósmą lokatę wśród 15 drużyn ze stratą 39,70 s.

Szwedzi Calle Halfvarssonem i Edvinem Angerem, którzy w kwalifikacjach byli drudzy, w finale uplasowali się na piątej pozycji. Amerykanie James Clinton Schoonmaker i Ben Ogden, trzeci w kwalifikacjach, w decydującym wyścigu byli znacznie wolniejsi i ostatecznie zakończyli rywalizację na dziesiątem miejscu.

Zarówno Norwegowie, jak i Szwedki, obronili tym samym tytuły wywalczone dwa lata temu w Oberstdorfie.