Mobilizacja w Rosji: Żołnierze z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania

2022-09-22 11:00
 Mobilizacja w Rosji: Żołnierze z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania
Autor: EPA/ANATOLY MALTSEV Mobilizacja w Rosji: Żołnierze z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania

Trwa mobilizacja wojskowa w Rosji. Rozpoczęły się masowe protesty na ulicach, wiele osób próbuje opuścić kraj. Jak poinformowała na swoim portalu ukraińska redakcja Radia Swoboda, rosyjscy oficerowie i żołnierze rezerwy, którzy nie otrzymali jeszcze wezwania mobilizacyjnego, mają zakaz opuszczania stałego miejsca zamieszkania bez zgody władz wojskowych.

Mobilizacja w Rosji: Żołnierze z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania

Radio Swoboda opublikowało rozkazy komendantów wojskowych obwodu samarskiego i Republiki Dagestanu, udostępnione przez Pawła Czykowa, adwokata, szefa organizacji Agora, zajmującej się obroną praw człowieka. Wynika z nich, że wszyscy żołnierze rezerwy – od szeregowych do oficerów, zarówno w wojskach lądowych, jak i morskich, którzy nie otrzymali jeszcze karty mobilizacyjnej, nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania bez zgody wojskowej komisji uzupełnień.

Czytaj także: Rosjanie uciekają z kraju. "Putin to morderca; wysyła nas na wojnę, której nie chcemy"

W rozkazie jest również mowa o tym, że ci rezerwiści, którzy otrzymają wezwanie, mają stawić się w określonym miejscu i czasie z dokumentami i rzeczami osobistymi. Pracodawcy niezależnie od formy organizacyjnej zobowiązani zostali do zapewnienia stawiennictwa wezwanych oraz zwolnienie ich z obowiązku pracy czy służby i wypłatę należnego wynagrodzenia.

Ponadto obywatele i osoby prawne mogą być zobowiązane do oddania środków transportu na potrzeby armii.

 Radio Swoboda informuje, że podobny rozkaz wydano w obwodzie kurskim, jednak nie udało się potwierdzić autentyczności dokumentów opublikowanych przez Czykowa.

Gigantyczne kolejki na lotnisku w Modlinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze