Mobilizacja w Rosji: Żołnierze z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania

i

Autor: EPA/ANATOLY MALTSEV Mobilizacja w Rosji: Żołnierze z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania

Mobilizacja w Rosji: Żołnierze z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania

2022-09-22 11:00

Trwa mobilizacja wojskowa w Rosji. Rozpoczęły się masowe protesty na ulicach, wiele osób próbuje opuścić kraj. Jak poinformowała na swoim portalu ukraińska redakcja Radia Swoboda, rosyjscy oficerowie i żołnierze rezerwy, którzy nie otrzymali jeszcze wezwania mobilizacyjnego, mają zakaz opuszczania stałego miejsca zamieszkania bez zgody władz wojskowych.

Mobilizacja w Rosji: Żołnierze z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania

Radio Swoboda opublikowało rozkazy komendantów wojskowych obwodu samarskiego i Republiki Dagestanu, udostępnione przez Pawła Czykowa, adwokata, szefa organizacji Agora, zajmującej się obroną praw człowieka. Wynika z nich, że wszyscy żołnierze rezerwy – od szeregowych do oficerów, zarówno w wojskach lądowych, jak i morskich, którzy nie otrzymali jeszcze karty mobilizacyjnej, nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania bez zgody wojskowej komisji uzupełnień.

Czytaj także: Rosjanie uciekają z kraju. "Putin to morderca; wysyła nas na wojnę, której nie chcemy"

W rozkazie jest również mowa o tym, że ci rezerwiści, którzy otrzymają wezwanie, mają stawić się w określonym miejscu i czasie z dokumentami i rzeczami osobistymi. Pracodawcy niezależnie od formy organizacyjnej zobowiązani zostali do zapewnienia stawiennictwa wezwanych oraz zwolnienie ich z obowiązku pracy czy służby i wypłatę należnego wynagrodzenia.

Ponadto obywatele i osoby prawne mogą być zobowiązane do oddania środków transportu na potrzeby armii.

 Radio Swoboda informuje, że podobny rozkaz wydano w obwodzie kurskim, jednak nie udało się potwierdzić autentyczności dokumentów opublikowanych przez Czykowa.

Gigantyczne kolejki na lotnisku w Modlinie