Ministerstwo Edukacji i Nauki: Ułatwiliśmy przyjmowanie dzieci ukraińskich do polskich szkół [SZCZEGÓŁY]

2022-03-01 17:58
Ministerstwo Edukacji i Nauki: Ułatwiliśmy przyjmowanie dzieci ukraińskich do polskich szkół [SZCZEGÓŁY]
Autor: PAP/Tomasz Gzell Ministerstwo Edukacji i Nauki: Ułatwiliśmy przyjmowanie dzieci ukraińskich do polskich szkół [SZCZEGÓŁY]

- W ostatnich kilku dniach do Polski przybyło blisko 200 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Spodziewamy się, że będzie ich zdecydowanie więcej - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że polski system oświaty jest przygotowany na uchodźców z Ukrainy. Ministerstwo ułatwiło już proces przyjmowania ukraińskich dzieci do szkół.

Szef MEiN przekazał na konferencji prasowej, że we wtorek rozmawiał z ukraińskim ministrem oświaty i nauki o przyjmowaniu ukraińskich dzieci i młodzieży do polskich szkół. Czarnek poinformował, że w ostatnich kilku dniach do Polski przybyło blisko 200 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zapowiedział również, iż w ministerstwie spodziewają się jeszcze większej liczby, ale zapewnił o gotowości polskiego systemu oświaty na ich przyjęcie.

- To, co robimy dla naszych przyjaciół Ukraińców, jest czymś dodatkowym i robimy to w taki sposób, by to było jak najbardziej kompatybilne z polskim systemem oświaty, żeby w jak najmniejszym stopniu zakłócało polski system oświaty – powiedział Czarnek.

Minister podkreślił, że w Polsce jest mnóstwo ośrodków infrastruktury szkolnej gotowej na wykorzystanie przez młodzież ukraińską i jako przykład podał ten w Sulejówku. Tam w ciągu kilkunastu dni mają zostać utworzone oddziały przygotowawcze dla dzieci ukraińskich.

Na konferencji prasowej Czarnek dodał, że w wielu miejscach takie placówki będą tworzone, a dzieci mają się w nich uczyć języka polskiego. Do współpracy zostaną zaangażowani studenci z Ukrainy, którzy uczą się w Polsce oraz emerytowani nauczyciele.

„Maksymalnie odformalizowaliśmy proces przyjmowania ukraińskich dzieci do polskich szkół”

Szczegółowe informacje o tym, jak będzie wyglądało przyjmowanie ukraińskich dzieci do polskich szkół przekazał wiceminister MEiN.

- Maksymalnie odformalizowaliśmy przyjmowanie dzieci ukraińskich do polskich szkół. Jeśli rodzice nie mają świadectwa dziecka, wystarczy, że złożą oświadczenie o jego etapie edukacji – powiedział Dariusz Piontkowski.

Charytatywny Live prezenterów Radia ESKA!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze